Piesi mają być bardziej bezpieczni – zmiany przepisów ruchu drogowego

Data: 09-10-2013 r.

Kierowców czekają zmiany. Jeśli zobaczą czekających ludzi przed przejściem dla pieszych, będą musieli się zatrzymać. Ponadto, aby uzyskać prawo jazdy, kandydaci będą musieli zdać egzamin praktyczny z udzielania pierwszej pomocy.

Aby zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pieszych, zostanie wprowadzony nowy przepis do Kodeksu ruchu drogowego. Pieszy będzie miał pierwszeństwo nie tylko, gdy jest już na przejściu dla pieszych (tak jest obecnie), ale również gdy dopiero ma zamiar wejść na nie. Kierowca, widząc pieszego stojącego bezpośrednio przed przejściem, będzie musiał zatrzymać się i umożliwić mu bezpieczne przejście.

Zmiany obejmą również ustawę o kierujących pojazdami. Do egzaminu na prawo jazdy dojdzie dodatkowa część praktyczna. Kandydaci będą sprawdzani z umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przy użyciu manekina oraz defibrylatora. Tę część egzaminu będzie przeprowadzał lekarz lub ratownik medyczny.

Ta zmiana jest wynikiem wysokiego wskaźnika zgonów ofiar wypadków drogowych, z których duża część miałaby szanse na przeżycie, gdyby w porę skutecznie przeprowadzono ich reanimację.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32195 )
Array ( [docId] => 32195 )

Array ( [docId] => 32195 )