Przegląd techniczny potwierdzony naklejką

Autor: Izabela Kunowska
Data: 07-04-2014 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce, żeby stan pojazdów był bardziej kontrolowany. Specjalna naklejka na tablicy rejestracyjnej ma potwierdzać, że samochód przeszedł obowiązkowy przegląd techniczny.

Resort obmyśla obecnie, jak uszczelnić system kontroli pojazdów. Grupa, pracująca nad tym, wpadła na pomysł umieszczania okrągłych naklejek na tablicy rejestracyjnej pojazdu, mających potwierdzić ważność badania technicznego. Znajdowałaby się na niej informacja o miesiącu i roku ważności przeglądu technicznego. Eksperci uważają, że dzięki takiej nalepce samochód bez kolorowego kółka na tablicy rejestracyjnej lub szybie od razu rzucałby się w oczy. Takie naklejki od wielu lat stosowane są w Niemczech.

Jednak nie wszyscy wierzą w ich sukces. Diagnostycy są sceptycznie nastawieni, ich zdaniem naklejki nie przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Natomiast policja już teraz ocenia je tylko jako gadżet. Wprowadzenie naklejek to tylko wstęp do większych zmian. Niewykluczone, że za przegląd techniczny trzeba będzie zapłacić z góry, a nie przy badaniu. Jest także pomysł, aby corocznie diagnostyk wykonywał zdjęcia samochodu. Może się więc okazać, że kierowcy zapłacą więcej za badanie. Do podniesienia cen zachęca ministerstwo Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów. Chce, żeby kierowca płacił co najmniej 150 złotych za przegląd zamiast 100 zł, tak jak dotychczas.

Źródło:

tvn24.pl

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34588 )
Array ( [docId] => 34588 )

Array ( [docId] => 34588 )