Recydywa kierowcy - kiedy można zastosować?

Data: 11-01-2023 r.

Obowiązujące od września przepisy wprowadziły podwojenie mandatów w przypadku recydywy kierowcy. Jeśli dana osoba popełni drugi raz to samo wykroczenie otrzyma mandat w podwójnej wysokości. Jednak jak się okazuje interpretacja przepisów nie jest jasna dla samych stosujących - czego przykładem są błędy policjantów, którzy mandat wystawiają. Na czym polegają błędy? 

O nowych przepisach dotyczących mandatów i wprowadzających recydywę pisaliśmy w artykule: Od 17 września nowy taryfikator mandatowy 

 

Praktyka pokazała, że przepisy nie są sformułowane wystarczająco zrozumiale, czego dowodem jest interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich. Zainicjował ją artykuł prasowy dotyczący właśnie recydywy. 

Autorzy artykułu zwrócili uwagę, że recydywa jest stosowana przez Policję z wielkim rozmachem. Podczas kontroli, jeśli kierowca popełnił już wykroczenie tego samego rodzaju, policjanci stosują przepisy o recydywie. Jednak prawo nie działa wstecz, w związku z czym, jeśli pierwsze wykroczenie zostało popełnione przed dniem wejścia w życia nowych przepisów (czyli przed 17 września) to nie ma możliwości zastosowania regulacji dotyczącej recydywy. 

Ważne: Przepisy o recydywie dotyczącej wykroczeń drogowych można zastosować jedynie gdy oba wykroczenia zostały popełnione po 17 września 2022 r. 

Autorka artykułu, który zaniepokoił Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśniła co prawda, że Policja w omawianym przez nią przypadku przyznała się do błędu, a mandat został złagodzony. Jednak sam fakt, że takie zdarzenie miało miejsce zrodziło wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich, czy to odosobniony przypadek. 

Rodzi się więc pytanie, czy funkcjonariusze zostali właściwie poinformowani o sposobie stosowania nowych regulacji i ich egzekwowania. RPO zaznacza, że do tego typu sytuacji nie doszłoby z pewnością, gdyby przepisy były jasne dla samych funkcjonariuszy. Rozwiązaniem mógłby być także wprowadzony do bazy danych algorytm wskazujący które wykroczenia popełnione po wejściu w życie nowych regulacji można brać pod uwagę oceniając spełnienie warunków recydywy. 

RPO prosi Komendanta Głównego Policji o informacje dotyczące przypadków niewłaściwego zastosowania tzw. recydywy wykroczeniowej oraz tego, czy w takich przypadkach podjęto działanie nakierowane na uwolnienie kierowcy od niewłaściwie nałożonej, zaostrzonej sankcji karnej. Pytania dotyczą także przeszkolenia policjantów w zakresie stosowania nowych przepisów. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42565 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42565 )