Przewóz osób zamawiany przez aplikację - co się zmieni?

Data: 23-02-2023 r.

Projekt ustawy zmieniającej przepisy ustawy - Prawo ruchu drogowego został przyjęty przez Radę Ministrów. Nowe regulacje zostały przygotowane przez ministra cyfryzacji. Ich celem ma być zagwarantowanie większego bezpieczeństwa osobom korzystającym z przewozów oferowanych za pośrednictwem aplikacji. Co jeszcze się zmieni? 

Główną intencją projektodawców jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku przejazdów zamawianych za pomocą aplikacji - a ponieważ taki rodzaj przewozów stał się bardzo popularny, to wymagało odpowiednich regulacji. 

Przewóz z aplikacją ma być bezpieczniejszy

Przede wszystkim nowa ustawa ma zagwarantować rzetelną weryfikację tożsamości kierowcy oraz jego uprawnień do kierowania pojazdem. 

Nowe obowiązki czekają przedsiębiorców, którzy pośredniczą w wykonywaniu takich przewozów. To oni będą zobowiązani do weryfikacji kierowców wykonujących przewozy jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Zanim kierowca podejmie się pierwszego zlecenia będzie zobowiązany do osobistego stawiennictwa wraz z dokumentami potwierdzającymi tożsamość, uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz niekaralność. Przedsiębiorcy będą także weryfikować dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem. Autentyczność polskich dokumentów będzie można sprawdzić w wykorzystaniem e-usługi dostępnej na portalu gov.pl o nazwie "Sprawdź uprawnienia kierowcy". 

Już po rozpoczęciu współpracy, przedsiębiorca będzie także zobowiązany do sprawdzenia, czy przewóz jest realizowany faktycznie przez osobę, której go zlecono. 

Nowe regulacje to także zwiększone kary dla przedsiębiorców prowadzących pośrednictwo w przewozach, a także dla samych kierowców, które sankcjonować będą nieprzestrzeganie obowiązków określonych w ustawie. 

Zniesienie opłaty ewidencyjnej

Projektowana ustawa wprowadza rezygnację z niektórych opłat pobieranych przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów oraz z wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania. Mowa o opłacie ewidencyjnej, której nie trzeba będzie już płacić nie tylko w przypadku rejestracji pojazdu, lecz także za wydanie dowodu rejestracyjnej, pozwolenia czasowego czy zalegalizowanych tablic. Opłata ewidencyjna zostanie także zniesiona za przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczytu stanu drogomierza po jego wymianie. 

Źródło:

Informacja opublikowana w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42696 )
Array ( [docId] => 42696 )