Ile składek zdrowotnych musi płacić przedsiębiorca który jest wspólnikiem? 

Kategoria: Składki ZUS
Data: 05-11-2022 r.

Przepisy dotyczące obowiązku opłacania składki zdrowotnej nie są jasne dla przedsiębiorców, którzy prócz prowadzenia działalności gospodarczej są także wspólnikami spółek osobowych i udziałowcami spółek kapitałowych. Ile składek zdrowotnych będą musieli zapłacić w takim przypadku? 

Z prośbą o interpretację przepisów zgłosił się do ZUS przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG. Jednocześnie przedsiębiorca ten był wspólnikiem pasywnym w spółce komandytowej, w dwóch innych spółkach komandytowych jest komandytariuszem, a w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma status udziałowca. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo ta sama osoba jest jeszcze zatrudniona na podstawie umowy o pracę, na pełny etat w innej spółce z o.o., a pracodawca odprowadza za nią składki społeczne i składkę zdrowotną wynikającą z umowy.

Uzyskiwane ze spółek przychody są opodatkowane jako przychody z innego źródła niż działalność gospodarcza. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób cywilnych są to przychody z kapitałów pieniężnych (zarówno przychody z udziałów w osobach prawnych, jak i - poprzez odpowiednie stosowanie - ze spółek komandytowych). 

Podstawa prawna

Biorąc pod uwagę ten stan faktyczny, wnioskodawca nie miał pewności ile składek na ubezpieczenie zdrowotne powinien odprowadzać w takim przypadku. Jego zdaniem należy odprowadzić składkę zdrowotną z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej a także jedną składkę zdrowotną z tytułu prowadzenia działalności w kilku spółkach komandytowych. 

Zgodnie z art. 82 ust 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeśli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności określonych w ust. 5 - za każdy rodzaj działalności opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. We wspomnianym ustępie 5 w jednym punkcie wpisana została działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej. I zgodnie z tym przepisem należy stwierdzić, że skoro działalność w formie spółki komandytowej została wpisana w jednym punkcie, to opłaca się jedną składkę od rodzaju tej działalności, niezależnie od liczby spółek w tej działalności. 

Jednak sytuacja ubezpieczonego jest bardziej skomplikowana ze względu na prowadzoną przez niego jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 82 ust. 4 jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego rodzaju działalności, powinien opłacić składkę zdrowotną odrębnie od każdej prowadzonej spółki. 

Interpretacje ZUS

W interpretacjach i wyjaśnieniach publikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych czytamy, że jeśli ubezpieczony prowadzi działalność gospodarczą i ma wpis do CEIDG, a dodatkowo jest wspólnikiem spółek komandytowych, to wystąpi obowiązek opłaty składki zdrowotnej odrębnie za jednoosobową działalność gospodarczą i odrębnie z tytułu udziału w spółkach komandytowych (jedna składka łącznie za udział w spółkach).

Wydaje się jednak, że te wyjaśnienia niezbyt pomagają przedsiębiorcom, ponieważ można odnieść wrażenie że stoją w sprzeczności z przepisami ustawy, a ZUS nie wskazał podstawy prawnej takich stwierdzeń. 

Dwie składki zdrowotne potwierdzone przez ZUS

ZUS zgodził się z przedsiębiorcą, że powinien on zapłacić dwie składki na ubezpieczenia zdrowotne. Prowadzi on kilka rodzajów działalności, do każdego z nich stosuje się różne formy opodatkowania, dodatkowo jako wspólnik prowadzi działalność z której przychód nie jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej. W związku z tym ZUS uznał, że w przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca powinien zapłacić dwie składki zdrowotne.
1) z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej
2) z tytułu bycia wspólnikiem w spółkach komandytowych. 

Źródło:

Decyzja nr 1054/2022 wydana 17 października przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Lublinie - sygn. WPI/20000/1054/2022 opublikowana w bazie interpretacji indywidualnych na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42335 )
Array ( [docId] => 42335 )