Koszty podnoszenia kwalifikacji zawodowych w składkach ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Data: 25-02-2023 r.

Jeśli pracodawca zdecyduje się zwracać pracownikom koszty podnoszenie kwalifikacji językowych, to wartość tego dofinansowania może nie znaleźć się w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W jakich przypadkach? 

Zwrot kosztów lekcji języka obcego

W spółce uchwalony został regulamin programu zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Odnosił się on do nauki języków obcych przez pracowników spółki, co jest niezbędne do świadczenia przez nich pracy na zajmowanych stanowiskach. Pracownicy mogli dobrowolnie brać udział w zajęciach - co jest główną zasadą regulaminu. W dokumencie spółka zobowiązała się zwrócić pracowników koszty poniesione przez nich za podnoszenie kwalifikacji językowych do określonego poziomu. Przy czym podstawą do zwrotu miał być odpowiedni rachunek bądź faktura dokumentująca wydatek. 

Możliwość taka została ponadto zarezerwowana dla osób, spełniających warunki:
1) regularnie używają języka obcego w swojej pracy
2) już na etapie rekrutacji wymagano od nich znajomości języka obcego bądź też po zatrudnieniu awansowali na stanowisko, które takiego języka wymaga.
3) zajęcia z języka obcego odbywają się poza godzinami pracy
4) język, którego uczą się pracownicy jest związany z ich stanowiskiem pracy. 

Zwrot kosztów następuje na wniosek pracownika po zaopiniowaniu i zaakceptowaniu go przez przełożonego. 

Optymistyczna interpretacja spółki

Spółka założyła, że wartość wypłacanego pracownikom świadczenia z tego tytułu nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne. 

Swoje stanowisko uzasadniła przepisami § 2 ust 1 pkt 29 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z nim podstawą wymiaru składek nie jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Poza tym zauważa, że podnoszenie kwalifikacji jest dobrowolne i odbywa się poza godzinami pracy czyli na podstawie art. 103 / 6 Kodeksu pracy. 

Zła podstawa prawna według ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przede wszystkim odwołał się do twierdzeń podanych przez wnioskodawcę w swoim wniosku o interpretację. Wynika z niego, że wartość przyznanego dofinansowania, będącego w gruncie rzeczy zwrotem kosztów, nie jest dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. W związku z tym stwierdzić trzeba, że świadczenie to nie jest uwzględnione w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. 

Patrząc więc przez pryzmat przepisów o ubezpieczeniu społecznym, fakt, że wypłacone świadczenie nie będzie przychodem ze stosunku pracy przesądza o tym, że nie będzie także uwzględnione w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. 

Źródło:

Decyzja nr 38/2023 wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Lublinie w dniu 9 lutego 2023 r. - sygn. WPI/20000/43/38/2023 opublikowana w wykazie interpretacji indywidualnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na jego oficjalnej stronie internetowej - portal zus.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42703 )
Array ( [docId] => 42703 )