Mały ZUS na czas zlecenia dla byłego pracodawcy?

Kategoria: Składki ZUS
Data: 28-03-2023 r.

Warunkiem skorzystania z możliwości zastosowania preferencyjnych składek określanych jako Mały ZUS jest brak wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy. A co w sytuacji, gdy zlecenie dla byłego pracodawcy będzie trwało jedynie - mówiąc kolokwialnie - przez chwilę, w porównaniu do okresu preferencyjnych składek? 

Z takim problemem zgłosił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca, który rozważał wykonanie zlecenia na rzecz swojego byłego pracodawcy, w zakresie odpowiadającym pracy, jaką wykonywał podczas etatu. Współpraca tych podmiotów miała trwać jeden miesiąc. Kiedy zlecenie się zakończy, nadal będzie miał spełnione wszystkie warunki do zastosowania preferencyjnych składek ZUS. Co w takiej sytuacji?  

 

Sam przedsiębiorca stoi na stanowisku, że w momencie rozpoczęcia współpracy z byłym pracodawcą straci prawo do korzystania z opłacania preferencyjnych składek ZUS, jednak po zakończeniu tego zlecania - odzyska je, ponieważ znów będzie spełniał wszystkie warunki, jakie przepisy określają dla tzw. małego ZUS. 

Czy także zdaniem ZUS, przedsiębiorca ponownie zyska prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek w kwocie nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę? 

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, określony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych warunek, zgodnie z którym przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia swojej działalności w aktualnym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał czynności mieszczące się w zakresie działalności, na podstawie umowy o pracę albo spółdzielczego stosunku pracy dotyczy pierwszych 24 miesięcy. 

Ważne: W momencie rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, także wówczas, gdy współpraca ta rozpocznie się kilka czy kilkanaście miesięcy od ustania stosunku pracy, przedsiębiorca traci prawo do deklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jednak od dnia zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy - ponownie zyskuje to prawo. 

Źródło:

Decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddziału w Lublinie nr 122/2023 z 24 lutego 2023 r., sygn. DI/20000/43/122/2023 opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42798 )
Array ( [docId] => 42798 )