Nowe zasady opłacania składki zdrowotnej za służby mundurowe

Kategoria: Składki ZUS
Data: 11-01-2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. uregulowano odrębny sposób opłacania składek zdrowotnych do ZUS za funkcjonariuszy służb mundurowych, pełniących służbę poza jednostką macierzystą oraz zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego funkcjonariuszy CBA i członków ich rodzin.

 

Składkę zdrowotną powinna pobierać jednostka macierzysta

Określono sposób opłacania składek zdrowotnych za funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy z uwagi na wymogi obronności albo bezpieczeństwa państwa zostali oddelegowani do wykonywania pracy lub pełnienia służby poza jednostką macierzystą (zwanych ubezpieczonymi na zasadach szczególnych).

Zasady te dotyczą żołnierzy zawodowych oraz odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową i służbę okresową, policjantów, a także funkcjonariuszy następujących służb:

  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Agencji Wywiadu,
  • Kontrwywiadu oraz Wywiadu Wojskowego,
  • Biura Ochrony Rządu,
  • Straży Granicznej,
  • Służby Celnej,
  • Służby Więziennej,
  • Państwowej Straży Pożarnej.

Składki należy przekazywać zbiorczą wpłatą na konto centrali NFZ w terminie do 15. dnia danego miesiąca – za miesiąc poprzedni. Jednostki te zostały jednocześnie zobowiązane do prowadzenia indywidualnych wykazów składek przekazywanych za ubezpieczonych na zasadach szczególnych, w taki sposób, aby możliwa była kontrola prawidłowości ich obliczania, poboru oraz opłacania.

Funkcjonariuszy CBA nie zgłasza się do ZUS

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz członków ich rodzin dokonywane jest przed podmiot zatrudniający (CBA) na powszechnie obowiązujących formularzach (w postaci elektronicznej), które przekazywane są jednak nie do ZUS, a bezpośrednio do centrali NFZ.

 

 

Na wykonanie poszczególnych czynności przewidziano konkretne terminy, które pokrywają się z terminami obowiązującymi wobec pozostałych ubezpieczonych, wynikającymi z ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Generalnie, zarówno zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i wyrejestrowanie z niego powinno nastąpić w ciągu 7 dni – od dnia powstania obowiązku ubezpieczenia lub wygaśnięcia tytułu do niego albo uzyskania informacji o konieczności objęcia członka rodziny ubezpieczeniem zdrowotnym lub o wystąpieniu okoliczności powodujących konieczność wyrejestrowania takiej osoby z ubezpieczenia.

Składki na ubezpieczenia zdrowotne za funkcjonariuszy CBA powinny być przekazywane według tych samych procedur, jakie obowiązują w stosunku do ubezpieczonych na zasadach szczególnych, a więc przelewem zbiorowym bezpośrednio na konto centrali NFZ.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2012 r. w sprawie odrębnego sposobu ubezpieczania ze względu na wymogi obronności lub bezpieczeństwa państwa, zgłaszania i wyrejestrowywania z ubezpieczenia zdrowotnego oraz przekazywania składek na ubezpieczenie zdrowotne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1487).
  • Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Autor: Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32755 )
Array ( [docId] => 32755 )