Platforma usług elektronicznych ZUS

Kategoria: Składki ZUS
Autor: Kostecka Anna
Data: 06-06-2012 r.

Od połowy czerwca 2012 r. każdy obywatel naszego kraju będzie mógł kontaktować się z ZUS wirtualnie za pomocą platformy internetowej portalu pue.zus.pl. Ma ona ułatwić wszystkim życie, a w szczególności możliwość załatwiania spraw bez potrzeby wychodzenia z domu.

Jakie informacje na portalu znajdzie ubezpieczony

Jak już potwierdzimy swoją tożsamość u pracownika ZUS, uzyskamy możliwość dostępu (login, hasło) do portalu pue.zus.pl. I tak:

  • w zakładce Profil ubezpieczonego będziemy mogli sprawdzić całą historię odprowadzanych za nas składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych nam wynagrodzeń czy innych tytułów podlegających oskładkowaniu,
  • z kalkulatora prognozującego wysokość naszego przyszłego świadczenia dowiemy się ile wyniesie nasza miesięczna emerytura.

Coś dla płatników składek

Na platformie internetowej osobne zakładki będą mieć również płatnicy składek. Z domowego zacisza dowiedzą się o należnych składkach i wpłatach wraz z adnotacją, na jaki fundusz wpływają środki.

Uzyskają również informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych oraz o stopie procentowej na ubezpieczenie wypadkowe. A wszystko po to, aby zaoszczędzić im czasu. Stanie w długich kilkugodzinnych kolejkach będzie reliktem przeszłości.

Płatnicy składek w zakładce Korespondencja znajdą adnotacje o błędach popełnionych w sporządzonej przez nich dokumentacji ubezpieczeniowej. Dowiedzą się również o brakujących wpłatach.

ZUS napisze do nas list

ZUS drogą elektroniczną będzie wysyłał listy osobom zalogowanym na platformie internetowej. Żebyśmy nie musieli codziennie sprawdzać naszej skrzynki e-mailowem ZUS wyśle najpierw nam powiadomienie SMS-em.

Opcja ta będzie dostępna dla tych użytkowników, którzy w ustawieniach konta zażyczą sobie, by zawiadomienie zostało wysłane SMS-em.

Jeżeli z jakiś przyczyn (urlop, choroba i w związku z tym niemożność skorzystania z komputera) – nie odbierzemy listu e-mailem, przyjdzie on do nas pocztą.

Kostecka Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32708 )
Array ( [docId] => 32708 )