Osoby zakładające działalność gospodarczą często zaczynają od tzw. ulgi na start. Pozwala ona płacić jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ze względu na konsekwencje w ewentualnych świadczeniach z ZUS (w tym także emerytalnego). Można zrezygnować z tej formy rozliczania z ZUS.
Preferencyjne składki ZUS - kiedy można z nich skorzystać
Początkujący przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z preferencyjnej podstawy wymiaru składek ZUS. Dotyczy to jedynie początkowych 24 miesięcy kalendarzowych trwania działalności. Jakie warunki trzeba spełnić?
Zobacz także: Ulga na start - ułatwienia dla początkujących przedsiębiorców.
Preferencja na 24 miesiące
Przedsiębiorcy którzy zakończyli okres 6 miesięcy w którym korzystali z ulgi na start, a także osoby, które z niej zrezygnowały - mogą korzystać przez 24 miesiące z preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Muszą jednak spełnić dodatkowo jeszcze dwa warunki.
1) działalność gospodarcza nie jest prowadzona na rzecz byłego pracodawcy u którego przedsiębiorca pracował w roku założenia działalności bądź roku poprzedzającym i wykonywał dokładnie te same czynności jak w ramach działalności. Dotyczy to całego okresu prowadzenia działalności, a nie tylko dnia założenia działalności gospodarczej.
2) osoba chcąca skorzystać z preferencyjnych składek przez co najmniej 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności w ramach której chce korzystać z preferencji, nie prowadziła innej działalności gospodarczej, działalności twórczej lub artystycznej, działalności w ramach wolnego zawodu, nie była wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, ani nie prowadziła szkoły - zarówno publicznej jak i niepublicznej, ani żadnej formy wychowania przedszkolnego.
Ważne: Preferencja obejmuje pełne 24 miesiące. Zawieszenie działalności nie wydłuża tego okresu.
Zobacz także: Składki ZUS – ile przedsiębiorcy opłacający „normalne” i ulgowe składki oraz „mały ZUS plus”
Podstawa wymiaru
Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ubezpieczony może jednak zadeklarować, że będzie opłacał składki od wyższej kwoty. Bez preferencji - przedsiębiorca może zadeklarować minimalnie 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto
Osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składki.
Konsekwencja niższych składek
Przyjęcie preferencyjnej podstawy wymiaru składki będzie miało wpływ na wysokość świadczeń z ubezpieczenia. Dotyczy to m.in wysokości zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego a także świadczenia rehabilitacyjnego - przysługujących z ubezpieczenia chorobowego, a także przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego - zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego.
Zobacz także: Sprawdź, o ile wzrosną składki ZUS w 2023 roku
Składka zdrowotna bez preferencji
Ważne: Korzystanie z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne nie wpływa na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Składka ubezpieczenie zdrowotne uzależniona jest od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Dla skali podatkowej - podstawą jest dochód uzyskany w poprzednim miesiącu, dla karty podatkowej - minimalne wynagrodzenie, dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - podstawa uzależniona jest od osiągniętego przychodu.
Zobacz także: Jaka składka po zawieszeniu działalności
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zus.pl
Informacja umieszczona w oficjalnym Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy - biznes.gov.pl
