Różnice remanentowe w składce zdrowotnej

Kategoria: Składki ZUS
Data: 20-02-2023 r.

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2022 r. przedsiębiorca ma prawo uwzględnić różnice remanentowe także w podstawie wymiaru składki zdrowotnej. W jakich przypadkach ma taką możliwość? 

Zasady obliczania dochodu przedsiębiorcy na potrzeby składki zdrowotnej zostały wprowadzone dopiero ustawą z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. To w niej pojawiły się zasady ustalania dochodu przedsiębiorcy z uwzględnieniem różnic remanentowych. Aby mówić o różnicy remanentowej potrzebne są co najmniej dwa remanenty - końcowy i początkowy. 

 

Występujące różnice remanentowe w rozliczeniu roku podatkowego wpływają na wysokość składki zdrowotnej. W jaki sposób?

Wpływ ten, jest wynikiem przepisów, które zakładają, że dochód ustalany na potrzeby rozliczenia składki zdrowotnej ustalany jest z uwzględnieniem różnic remanentowych obliczanych na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych. 

W tym kontekście możemy wskazać dwie sytuacje
1. remanent końcowy jest niższy od początkowego
2. remanent końcowy jest wyższy od początkowego

ad. a) Jeśli remanent końcowy jest niższy od remanentu początkowego, to oznacza to obniżenie dochodu, który ma istotne znaczenie dla wysokości podstawy wymiaru składki zdrowotnej. W konsekwencji - obniżenie dochodu prowadzi także do obniżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej. 

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma dwie możliwości. Pierwszą jest uwzględnienie różnicy, czyli obniżenie dochodu za grudzień 2022 r. podczas rozliczania składki należnej za styczeń 2023 r.  Drugą możliwością jest natomiast pomniejszenie dochodu rocznego za rok 2022 w przygotowywanym rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej. 

ad. b) W przypadku gdy remanent końcowy okaże się wyższy od remanentu początkowego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji dochód wpływający na ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie jest powiększony o tę różnicę. 

Ważne: Powyższa zasada może mieć zastosowanie tylko podczas obliczania składek za 2022 r. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42684 )
Array ( [docId] => 42684 )