Składki ZUS opiekunów osób niepełnosprawnych

Kategoria: Składki ZUS
Data: 29-01-2023 r.

Wójt, burmistrz, prezydent miasta - to oni są odpowiedzialni za opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających świadczenia opiekuńcze. Składki opłacane są przez minimalny okres uprawniający do najniższej emerytury czyli 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Takie rozwiązanie nie odpowiada opiekunom. Podkreślają że prowadzi do realnego niebezpieczeństwa ubóstwa i wykluczenia społecznego. Postulują, że składki powinny być opłacane przez cały okres sprawowania opieki. Po ich stronie stanął Rzecznik Praw Obywatelskich. Co na to resort rodziny? 

Zgodnie z art. 6 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osobę pobierającą:
a) świadczenie pielęgnacyjne,
b) specjalny zasiłek opiekuńczy
c) zasiłek dla opiekuna.

 

Składki pobierane są od podstawy oskładkowania, która odpowiada wysokości pobieranego świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługujących na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, albo zasiłku dla opiekuna przysługującego na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Wskazane organy regulują składki w okresie niezbędnym do uzyskania okresu ubezpieczeniowego czyli w czasie 20 lat dla kobie i 25 lat dla mężczyzn. Takie rozwiązanie ma zagwarantować opiekunom prawo do wypłaty najniższej emerytury. 

Sami opiekunowie rozwiązanie uważają za krzywdzące. Prowadzi bowiem do uzyskania jedynie minimalnego świadczenia emerytalnego w przyszłości, podczas gdy całodobowo zajmują się członkiem rodziny z niepełnosprawnościami, co jest zajęciem niezwykle wyczerpującym psychicznie i fizycznie. Zdaniem opiekunów, co zresztą popiera również Rzecznik Praw Obywatelskich - składki powinny być opłacane za cały czas świadczenia opieki. 

Szczególnie, że aby uzyskać świadczenie opiekuńcze konieczne jest zrezygnowanie bądź niepodejmowanie zatrudnienia czy innej pracy zarobkowej w dowolnej formie. Tym samym osoby te są pozbawione możliwości uzyskania godnego świadczenia emerytalnego w przyszłości. 

Resort rodziny podkreśla, że osoby opiekujące się swoimi niepełnosprawnymi bliskimi, które nigdy nie były aktywne zawodowo, dostają minimalną emeryturę gwarantowaną przez państwo. Jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zastrzegło, że nadal analizuje kwestie przedstawione w wystąpieniu RPO. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42619 )
Array ( [docId] => 42619 )