Bez szans na zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 24-11-2022 r.

Niektóre osoby zajmujące się swoimi niepełnosprawnymi bliskimi nie mają szansę na świadczenie pielęgnacyjne, ani nawet na wyrównanie przyznanych im pieniędzy do wysokości tego świadczenia. Są to opiekunowie, którzy mają przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. RPO interweniował w tej sprawie do resortu rodziny i polityki społecznej. 

O zróżnicowaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osób niepełnosprawnych, które zainicjowało działanie RPO pisaliśmy wcześniej w artykule: Opiekun osoby niepełnosprawnej bez środków do życia 

Pozostaje jedynie przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r. przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie w jakim świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeśli osoba sprawująca opiekę ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy jest niezgodny z Konstytucją.  

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich zaznacza, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, uznany za niekonstytucyjny zapis ustawy o świadczeniach rodzinnych stracił moc 9 stycznia 2020 r. Resort podkreśla, że od tego momentu posiadanie przez osobę ustalonego prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy nie jest już przesłanką, która prowadzi do utraty prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. 

Przytacza także przepisy ustawy z 29 października 2021 r. o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki. Ustawa wprowadza przepis szczególny do ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z art. 12, opiekunowie którzy pobierają już świadczenie pielęgnacyjne, którzy złożyli wniosek o emeryturę lub rentę, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka przyznaną w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym nadal mogą korzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli to jest korzystniejsze. Jednak możliwość ta dotyczy jedynie sytuacji, gdy wniosek został złożony po 1 stycznia 2022 r., czyli po wejściu w życie ustawy o świadczeniu wyrównawczym. 

Wydaje się, że odpowiedź resortu nie wyczerpuje problemu, który naświetlił Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim piśmie. Na dodatek można wysnuć wniosek, że problem ten jeszcze długo nie będzie rozwiązany, gdyż ministerstwo twierdzi, że ewentualne zmiany w warunkach przyznawania świadczeń opiekuńczych, w tym także świadczenia pielęgnacyjnego dla osób mających ustalone prawo do świadczeń emerytalno rentowych będzie możliwe dopiero po reformie systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Resort zaznacza, że konieczne jest wyodrębnienie spośród osób niepełnosprawnych, osób faktycznie niesamodzielnych, których funkcjonowania wymaga pomocy opiekuna, który będzie uprawniony do świadczeń opiekuńczych. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42404 )
Array ( [docId] => 42404 )