Bon turystyczny - jednak do września 2023 r?

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 04-11-2022 r.

W dniu 3 listopada 2022 r. do sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Projekt nie jest obszerny - wprowadza tylko jedną, choć zasadniczą zmianę - przedłuża możliwość dokonania płatności za pomocą bonu turystycznego do 30 września 2023 r. 

Zasady przyznawania i realizacji świadczeń w postaci Polskiego Bonu Turystycznego określa ustawa o Polskim Bonie Turystycznym z 15 lipca 2020 r. W aktualnym brzmieniu ustawy, prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu turystycznego wygasa w dniu 31 marca 2023 r. Zmiana została wprowadzona mocą ustawy z 2 września 2022 r. - czyli można śmiało stwierdzić, że wydłużenie obowiązywania bonów jest dość świeże. W konsekwencji tej zmiany wydłużono również czas dla ministra właściwego do spraw turystyki na przedstawienie Sejmowi informacji w sprawie realizacji ustawy i ocenie skuteczności, w tym efektów ekonomicznych wprowadzenia bonów. 

Zmiany te były wprowadzone - jak już wcześniej wspomnieliśmy - ustawą z września, która odnosiła się do wsparcia podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. 

Warto nadmienić, że pierwotnie możliwość skorzystania z bonu kończyła się 31 marca 2022 r., następnie została wydłużona do 30 września 2022 r, później do końca marca 2023 r., a teraz mamy już propozycję czwartej zmiany terminu obowiązywania bonu. 

Czy zapłacimy bonem do końca września?

Choć wprowadzone modyfikacje były dość niedawne, już 3 listopada wpłynął projekt który po raz kolejny termin obowiązywania bonów ma wydłużyć do 30 września 2023 r. Minister będzie miał czas na przygotowanie stosownych informacji dla sejmu do 31 grudnia 2023 r. 

Skąd potrzeba kolejnej zmiany? 

Zdaniem wnioskodawców wrześniowe przedłużenie terminu obowiązywania bonów do końca marca przyszłego roku, pozwala jedynie na realizację bonu w okresie zimowym. Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że biorąc pod uwagę całokształt sytuacji gospodarczej oraz rosnące ceny energii, a także inflację, co dotyka zarówno przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie usług turystycznych jak i same gospodarstwa domowe, konieczne jest przedłużenie obowiązywania bonu turystycznego. Przedłużenie do końca września 2023 r. pozwoli osobom uprawnionym pozwoli z niego skorzystać także w sezonie letnim. 

Uzasadnienie tej zmiany jest dość lapidarne, podobnie jak ocena skutków jej wprowadzenia. W uzasadnieniu czytamy jedynie, że ustawa nie powoduje dodatkowych obciążeń dla budżetu państwa. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym wniesiony 3 listopada 2022 r. opublikowany w katalogi wniesionych projektów ustaw którym jeszcze nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42332 )
Array ( [docId] => 42332 )