COVID w ZUSowskich odsetkach nadal trwa

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 04-08-2022 r.

Przepis specustawy covidowej zwalnia ZUS z odpowiedzialności za opóźnienia w wypłatach. Wprowadzono go ze względu na liczbę składanych podczas pandemii wniosków, których technicznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie był w stanie załatwić. Epidemia minęła, ale ZUS nadal korzysta z tej furtki, unikając odpowiedzialności za opóźnienia. 

Zgodnie z art. 31zd ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych za opóźnienie w wypłacie świadczeń, jeśli termin wydania decyzji lub wypłaty świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu. 

 

Teoretycznie więc wszystko się zgadza i przepis nadal chroni Zakład Ubezpieczeń Społecznych przed odpowiedzialnością za opóźnienia. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że przepis ten został wprowadzony ze względu na nagłe spiętrzenie się wniosków o wypłatę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego,przede wszystkim: zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych (w tym nowego świadczenia - dodatkowego zasiłku opiekuńczego) oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Aktualnie rozwiązanie takie nie ma już uzasadnienia w rzeczywistości. Liczba składanych do ZUS wniosków nie przerasta już jego możliwości, tym samym przepis specustawy nie musi gwarantować Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych dodatkowej ochrony. 

Zapomniany projekt nowych rozwiązań

Dowodem tego jest również projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Zmienione przepisy dalej chroniły ZUS przed wypłatą odsetek, jednak tylko do dnia 31 grudnia 2021 r. Miało to chronić świadczeniobiorców - w razie opóźnień, mają przecież prawo do opóźnień. To ograniczenie zostało wprowadzone między innymi ze względu na to, że możliwość opracowywania składanych wniosków bardzo się polepszyła. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął odpowiednie wewnętrzne działania organizacyjne i informatyczne, dzięki którym problemy związane z terminową wypłatą świadczeń zostały rozwiązane. Jednak od 25 marca, kiedy trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, nic się nie dzieje z omawianym projektem, w związku z czym ZUS nadal zwolniony jest z wypłaty odsetek. Rząd miał go przyjąć w II kwartale 2022 r. 

***

W związku z tym, Rzecznik Praw Obywatelskich pyta minister rodziny i polityki społecznej, jakie działania przewiduje w związku z pracami nad przywołanym projektem. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal brpo.gov.pl
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42076 )
Array ( [docId] => 42076 )