Czy ZUS mógł stworzyć wspólnika iluzorycznego?

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 05-05-2023 r.

Problemy z interpretacją przepisów, która prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wykreowania instytucji wspólnika iluzorycznego nie znika. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że ZUS przyjmując taką konstrukcję, wyciąga konsekwencje wobec przedsiębiorców. W ich obronie interweniuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, prosząc resort rodziny i polityki społecznej o wyjaśnienia.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców prosi w swoim wniosku, aby Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej wskazało podstawę prawną, dającą uzasadnienie dla takiego działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które prowadzi do tworzenia nowych instytucji prawnych - jakim jest przyjmowana przez ZUS instytucja "nieustawowego wspólnika iluzorycznego". Zdaniem Rzecznika takie działanie jest sprzeczne z jedną z podstawowych zasad Konstytucji Biznesu, zgodnie z którą to co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone. Ma to swoje odzwierciedlenie także w ustawie - Prawo przedsiębiorców, która w art. 8 stanowi, że przedsiębiorca może może podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem tych, których zakazują przepisy prawa, a do określonego zachowania może go zobowiązać jedynie przepis prawa.

O problemie interpretacji ZUS pisaliśmy także w artykule Wspólnik iluzoryczny - nadużycie wspólnika czy ZUS?  w którym przedstawiamy stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących wspólnika iluzorycznego. RPO podkreślał w swoim wystąpieniu, że nie ma żadnych przepisów prawnych, w których możliwość zatrudnienia wspólnika przez spółkę wieloosobową jest uzależnione od wielkości posiadanych udziałów. ZUS nie jest jego zdaniem kompetentny do oceniania skutków majątkowych działania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ważne: W odpowiedzi na interpelację poselską resort rodziny wyraźnie wskazał, że nie ma wyraźnych regulacji ani orzecznictwa, które wskazują granice liczy udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która przesądziłaby o tym, że wspólnik powinien zostać uznany za wspólnika iluzorycznego.

Z koncepcją wspólnika iluzorycznego nie zgadza się również Rzecznik MŚP. Podkreśla on, że nie można pozwolić na taką sytuację, by podmiot będący zgodnie z przepisami prawa spółką wieloosobową, był narażony na to, że zostanie uznany za spółkę jednoosobową, co w konsekwencji doprowadzi do istotnej zmiany w kwalifikacji praw wspólników z zakresu ubezpieczenia społecznego. Sytuacja jest niedopuszczalna, szczególnie ze względu na fakt, że taka zmiana kwalifikacji następuje na podstawie decyzji organu rentowego, która jest wydana w niedającym się przewidzieć momencie i jest podjęta wbrew Kodeksowi spółek handlowych, wbrew wpisom widniejącym w KRS i na podstawie nieuzasadnionych przesłanek.

Zaakceptowanie takiego działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prowadziłoby do zaakceptowania tego, że organ rentowy lub sąd może ustalić na podstawie niedających się przewidzieć przesłanek i jedynie w ramach swojego uznania, że spółka z o.o. na potrzeby przepisów o ubezpieczeniach społecznych ma charakter spółki jednoosobowej, choć w rzeczywistości i na podstawie przepisów KSH jest dwuosobowa. Istnieje niebezpieczeństwo, że rozszerzy się to również na spółki wieloosobowe, w których jeden ze wspólników ma większość udziałów.

Trzeba również wyraźnie podkreślić, że gdyby celem ustawodawcy było wprowadzenie granicy liczby udziałów dla uznania, że spółka jest wieloosobowa - to wprowadziłby to do ustawy, bądź dał wyraźną dyspozycję w przepisach ustawy dla sądów bądź też Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do ustalania tego w indywidualnej sprawie, wskazując kryteria takiej oceny. Jednak nie ma uzasadnienia prawnego dla takich działań w obecnym stanie prawnym.

Jaka będzie odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej?

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42940 )
Array ( [docId] => 42940 )