Dyskryminacja w bonach turystycznych

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 26-03-2023 r.

Grupa opiekunów i ich dzieci nie może skorzystać z bonu turystycznego. Nie jest to możliwe mimo tego, że dzieci urodziły się w okresie, który uprawnia do skorzystania z bonu. Kto należy do tej grupy i dlaczego? 

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje do ministra sportu i turystyki o zmianę przepisów w zakresie bonu turystycznego. Konieczność zmiany wynika z wyłączenia z możliwości skorzystania z bonu, w przypadku gdy opiekunowie dzieci nabyli uprawnienia do świadczenia wychowawczego po 31 grudnia 2021 r. Nie zmienia tego nawet fakt, że dzieci urodziły się w okresie, który uprawnia je do skorzystania z tych dodatkowych środków. 

 

Trzeba zaznaczyć, że prawo do skorzystania z bonu turystycznego nie jest prawem samoistnym. Jest ono ściśle związane z prawem do innych świadczeń, przede wszystkim do świadczenia 500+ i nie przysługuje osobie, która to świadczenie nabyła po 31 grudnia 2021 r. Wspomniana granica została ustanowiona w art. 4 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. 

Wyłączenie to jest szczególnie niesprawiedliwe w przypadku, gdy poprzedni opiekunowie dziecka mieli co prawda przyznane prawo do bonu turystycznego, jednak z niego nie skorzystali. Mimo to nowy opiekun nie ma szansy na wykorzystanie bonu, aby zagwarantować dziecku być może ciekawsze usługi turystyczne bądź rekreacyjne. 

Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że w takiej sytuacji, jeśli nowy opiekun wyraża taką chęć, powinien mieć możliwość wykorzystania bonu turystycznego na rzecz dziecka pozostającego pod jego pieczą. 

Departament Turystyki na wcześniejsze apele RPO odpowiedział, że wprowadzenie takiego uprawnienia wymaga zmiany treści art. 4 ust. 1 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, aby jasno z niego wynikało, że osoby które uzyskały prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku mogły także otrzymać prawo do bonu. Inna propozycja polegała na wprowadzeniu regulacji, na podstawie której istniałaby możliwość przeniesienia prawa do świadczenia w formie bonu na inną osobę, szczególnie jeśli osoba ta sprawuje opiekę nad dzieckiem, której początek nastąpił od 1 stycznia 2023 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że jedynym celem który przyświecał stworzeniu Polskiego Bonu Turystycznego nie było wsparcie sektora turystyki, który mocno odczuł negatywne skutki lockdownów spowodowanych COVID. Celem tym było również udzielenie wsparcia przede wszystkim dzieciom, które dzięki bonom mogą pełniej realizować potrzeby dotyczące turystyki. Trudno uzasadnić wyłączenie z tej możliwości grona dzieci znajdujących się pod pieczą zastępczą. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42790 )
Array ( [docId] => 42790 )