Obywatel Ukrainy wracający do swojego kraju musi zwrócić 500+

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 31-05-2022 r.

Na mocy specustawy ukraińskiej, osoba która przybyła do Polski w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie od 24 lutego i wyjechała z naszego kraju na dłużej niż miesiąc - traci prawo do legalnego pobytu. Konsekwencją jest też utrata uprawnień do świadczenia wychowawczego 500+. Co dalej? 

Świadczenie z programu Rodzina 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przebywają legalnie na terytorium Polski i chcą w Polsce zostać. W przepisach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy widnieje zapis, że jeśli korzystający z uprawnień wynikających z ustawy wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc - traci prawo do legalnego pobytu. 

Wówczas tracą też prawo do 500+, które co do zasady przeznaczone jest dla osób planujących pozostać w naszym kraju. W określonych przypadkach ZUS może również żądać zwrotu tego świadczenia. 

Kto może korzystać? 

Wniosek o wypłatę 500+ mogły złożyć osoby, które przebywają w Polsce legalnie, są obywatelami Ukrainy lyb małżonkami obywatela Ukrainy i mają pod opieką dziecko - niezależnie od tego, czy są to rodzice, czy opiekunowie tymczasowi. Dziecko musi mieć obywatelstwo ukraińskie i przybyć do Polski w związku z działaniami wojennymi po 23 lutego 2022 r. Dotyczy to także dzieci urodzonych w Polsce przed matkę Ukrainkę, której pobyt w Polsce jest legalny. 

Ważne: Świadczenie 500+ przysługuje na dziecko do ukończenia 18 roku życia. 

Kiedy świadczenie staje się nienależne?

Niezależnie od narodowości - nienależnie pobrane świadczenia wymagają zwrotu. Świadczenie 500+ staje się nienależne od miesiąca następującego po miesiącu w którym dana osoba wyjechała z Polski. I jeśli już zostało wypłacone - ZUS będzie domagał się zwrotu. 

Kwota nienależnie pobranego świadczenia powinna zostać zwrócona na rachunek wskazany przez ZUS. Co więcej - od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczenia nienależnego, do dnia jego spłaty są naliczane odsetki ustawowe. 

Odsetki nie są naliczane jedynie w przypadku, gdy wypłata należnego świadczenia była związana z błędem ZUS. Jednak w przypadku osób z Ukrainy, które wracają do swojego kraju, trudno mówić o takiej sytuacji. 

Wniosek o umorzenie

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeśli zachodzą okoliczności dotyczące sytuacji rodziny, ZUS może rozłożyć płatność na raty, odroczyć termin płatności a nawet odstąpić od żądania zwrotu świadczenia w całości lub w części. Do wniosku trzeba więc dołączyć dokumenty uzasadniające trudności w spłacie. 

Biorąc pod uwagę sytuację osób z Ukrainy, które wracają do swojego objętego wojną kraju, łatwo sobie wyobrazić, że takie okoliczności u nich występują. Ciekawe tylko jak ZUS będzie się odnosił do wniosków.

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal ZUS.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41872 )
Array ( [docId] => 41872 )