Odroczenie płatności i rozłożenie na raty daje szansę na zasiłek

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 18-12-2022 r.

Od 16 grudnia 2022 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalania prawa do zasiłków, w sytuacji gdy płatnik składek zawarł umowę o rozłożeniu należności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na raty, bądź umowę o odroczeniu terminu płatności składek. W obu przypadkach ZUS uznaje, że płatnik nie ma zadłużenia. 

Ustawa z 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 16 grudnia 2022 r. Artykuł 1. wspomnianej ustawy wprowadza zmianę do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedna z nich dotyczy art. 29 ustawy o sus, który poświęcony jest odroczeniu płatności składek i rozłożeniu należności na raty. Zgodnie z zawartą w nim regulacją, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty. Decyzja ZUS uwzględni możliwości płatnicze dłużnika i stan finansów ubezpieczeń społecznych. Uzasadniać ją muszą względu gospodarcze lub inne przyczyny zasługujące na uwzględnienie. 

W obu przypadkach dłużnik zawiera z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych odpowiednią umowę. Od składek, które rozłożono na raty nie są naliczane odsetki za zwłokę - począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie opisanych ulg. 

Nowa ustawa wprowadziła do omawianego artykułu ustęp 5. Zgodnie z którym w przypadku podpisania takiej umowy z ZUS, której przedmiotem jest rozłożenie należności na raty bądź odroczenie płatności, uznaje się, że płatnik składek nie posiada zadłużenia z tytułu składek, pod warunkiem, że:
1) opłaca należności z tytułu składek w wysokości i w terminach określonych w umowie oraz
2) nie posiada zadłużenia z tytułu innych składek, które nie są objęte umową. 

Wprowadzona zmiana wpływa na sytuację osób ubiegających się o zasiłek. Zgodnie z art. 2a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński i zasiłek opiekuńczy nie przysługuje jeśli w dniu powstania prawa do wskazanych świadczeń występuje zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmienia to dopiero całkowita spłata zadłużenia.

Zmiana wprowadzona w art. 29 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych sprawia, że osoby, które podpisały z ZUS umowę, która odracza termin spłaty lub rozkłada należność na raty, nabywają prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i do świadczenia opiekuńczego, dzięki temu, że są uznawane jako osoby, które nie mają zadłużenia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42483 )
Array ( [docId] => 42483 )