Opiekun osoby niepełnosprawnej bez środków do życia

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 09-11-2022 r.

Niekonstytucyjny przepis określający, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje osobom z ustalonym prawem do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy utracił moc 9 stycznia 2020 r. Jednak do tej pory nie podjęto prac nad odpowiednimi przepisami. W efekcie, część opiekunów osób niepełnosprawnych nie ma szansy na wyrównanie comiesięcznego świadczenia emerytalno-rentowego do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. W tej sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Istnieją poważne ograniczenia dla osób, które faktycznie opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Niejednokrotnie nie mają prawa do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli mają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, jednak nie może podejmować tej pracy ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną. Podstawą tego ograniczenia był przepis art. art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który jeszcze w czerwcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją. 

W wyroku Trybunał zaznaczył, że sytuacja opiekunów z częściową niezdolnością do pracy jest analogiczna jak opiekunów zdrowych - także nie mogą podjąć pracy lub muszą z niej zrezygnować, aby sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną. Zdaniem TK takie przepisy to nieuzasadnione różnicowanie, prowadzące do pozbawienia niepełnosprawnego członka rodziny pomocy socjalnej. 

Przepis stracił więc moc na początku 2020 r. Tyle że nie podjęto żadnych działań, które miałby zrealizować wyrok Trybunału. 

Część osób może skorzystać z przepisów, które wprowadziła ustawa o świadczeniu wyrównawczym dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki. Zgodnie z jej przepisami, osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury ze względu na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym, która otrzymuje świadczenie niższe niż wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, może uzyskać dodatkowe wsparcie stanowiące różnicę między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego i świadczenia emerytalno-rentowego. 

Jednak - jak sam tytuł ustawy podpowiada - z tej regulacji może skorzystać wąskie grono opiekunów. 

W swoim piśmie do minister rodziny i polityki społecznej Rzecznik Praw Obywatelskich zauważa, że to osoba niepełnosprawna jest pośrednim beneficjentem świadczenia pielęgnacyjnego. Pozbawienie jej tego prawa narusza m.in. Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42351 )
Array ( [docId] => 42351 )