Sądowa ocena niezdolności do pracy przed wypłatą renty

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 17-08-2022 r.

Nie wystarczy sam fakt niezdolności do pracy i oświadczenie ubiegającego się o rentę. W postępowaniu sądowym, to opinia biegłych jest decydująca. Sąd Najwyższy niejednokrotnie podkreślał, że w postępowaniu przed sądem, który ma ocenić prawo do świadczenia w postaci renty z tytułu niezdolności do pracy, to właśnie opinia biegłych jest jedynym źródłem specjalistycznej wiedzy i bez tego dowodu, ocena stanu zdrowia ubezpieczonego jest niemożliwa. 

O zasadach ustalania prawa do świadczenia w postaci renty z tytułu niezdolności do pracy niejednokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Dobrym przykładem jest chociażby wyrok z 14 marca 2007 r. - sygn. III UK 13/06. Sąd Najwyższy stwierdził w nim, że nie można ustalić praw do świadczeń rentowych bez uwzględnienia opinii biegłych lekarzy sądowych w zakresie medycznym. To dzięki biegłym sąd ma odpowiednią wiedzę specjalistyczną, bez której dokonanie oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie, rodzaju schorzeń, zaawansowania i nasilenia związanych z tymi schorzeniami dolegliwości, jest wręcz niemożliwe. 

 

Analogicznie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 12 stycznia 2010 r. - sygn. I UK 204/09. Tym razem także stwierdził, że jeśli przedmiotem sprawy jest ustalenie prawa do renty z ubezpieczenia społecznego, to ocena niezdolności do pracy, która wymaga wiadomości specjalnych, a jednocześnie warunkuje przyznanie tego prawa, musi być oceniona przez pryzmat dowodu z opinii biegłych. Niezbędna jest w tym przypadku wiedza medyczna i to specjalistyczna, w zależności od rodzaju schorzeń wnioskującego o rentę. 

Sąd Najwyższy zauważa także, że to nie sam fakt schorzenia jest istotny z punktu widzenia oceny dla wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy. Oczywiście, opinia biegłych pomoże w należytej ocenie zebranego materiału dowodowego. Jednak trzeba pamiętać, że to nie samo schorzenie decyduje o niezdolności do pracy. Niezbędna jest także ocena w jakim stopniu to schorzenie wpływa na utratę zdolności do pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 1 grudnia 2000 r. - sygn, II UKN 113/00). 

Ważne: Sąd rozpatrujący sprawę o przyznanie świadczenia w postaci renty z tytułu niezdolności do pracy nie może oprzeć się jedynie na twierdzeniu osób ubiegających się o wypłatę świadczenia, często niepopartą dokumentacją medyczną, z pominięciem opinii biegłych, która jest sporządzona przez osoby z odpowiednią specjalistyczną wiedzą, niezbędną dla oceny schorzeń i ich wpływu na zdolność do pracy. 

Źródło:

Wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z 15 kwietnia 2022 r. - sygn. III U 662/20 opublikowany na oficjalnym portalu orzeczeń sądów powszechnych - portal orzeczenia.ms.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42110 )
Array ( [docId] => 42110 )