Spłacanie zadłużenia w formie ratalnej nie pozbawi zasiłku

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 12-03-2023 r.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców interweniował w sprawie przedsiębiorców, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił prawa do wypłaty zasiłków chorobowych, macierzyńskich czy opiekuńczych. Uzasadniał to faktem, że ubezpieczeni posiadają zadłużenia. Jednak nie brał pod uwagę, że spłacali je w formie ratalnej. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dość sztywno potraktował fakt zadłużenia w składkach na ubezpieczenia społeczne, odmawiając wypłaty świadczeń także osobom, które spłacały zadłużenia w ratach, zgodnie z ustaleniami z ZUS. Tak było właśnie w przypadku osób, które zgłosiły się po pomoc do Rzecznika - terminowo spłacali swoje raty, niejednokrotnie mieli nawet nadpłaty składek, a nawet dysponowali zaświadczeniem o niezaleganiu z należnościami wobec ZUS. 

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w nieprawidłowy sposób zinterpretował art. 2a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z brzmieniem przywołanego przepisu, traci prawo do wypłaty świadczeń przedsiębiorca, który posiada zadłużenie w wysokości przekraczającej 1% minimalnego wynagrodzenia. Nie ma on prawa do świadczeń aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że ratalne spłacanie zaległości jest równoznaczne z występowaniem zadłużenia u przedsiębiorcy jako płatnika składek, nawet jeśli terminowo spłacał swoje raty.

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, udało się te wypłaty odblokować i ubezpieczeni mogą korzystać z zasiłków chorobowych, opiekuńczych czy zasiłku macierzyńskiego. 

Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców interweniował w sprawie ubezpieczonych zarówno u ministra rodziny i polityki społecznej, jak i Prezesa ZUS oraz w poszczególnych oddziałach Zakładu. Podkreślał w swoich wystąpieniach, że przywołany przepis oczywiście miał na celu dyscyplinowanie przedsiębiorców, którzy mieli nie dopuszczać do zadłużenia, jednak intencją nie było wyeliminowanie z kręgu uprawnionych do wypłaty świadczeń osób, które rzetelnie realizują swoje obowiązki wynikające z porozumienia z ZUS dotyczącego ratalnej spłaty zaległości. 

W dniu 16 grudnia 2022 r. weszła w życie ustawa, która rozstrzygnęła wątpliwości w kwestii prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego osób spłacających raty.

Ważne: Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca, który terminowo reguluje należności wobec ZUS w ramach układu ratalnego nie jest traktowany jako osoba posiadająca zadłużenie w ZUS. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42746 )
Array ( [docId] => 42746 )