Świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 17-03-2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnił, że obywatele korzystający ze Specustawy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego i chcą pozostać w Polsce, będą mogli liczyć na wsparcie finansowe. 

Ważne: Wnioski o wypłatę świadczeń rodzinnych można składać jedynie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.  Aby to zrobić będzie potrzebny PESEL zarówno opiekuna jak i dziecka. Niezbędny będzie także podanie adresu mailowego, polskiego numeru telefonu oraz numeru rachunku w Polsce.

Czas wypłaty świadczeń i osoby uprawnione

 

Świadczenia przysługują nie dłużej niż w okresie przebywania w Polsce. Trzeba też pamiętać, że legalny pobyt w Polsce jest przewidziany w okresie 18 miesięcy od daty przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej w związku z działaniami wojennymi. Dotyczy to osób, które przybyły do naszego kraju od 24 lutego 2022. 

Kto może złożyć wniosek?
- obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy,
- przebywający w Polsce legalnie,
- mający pod opieką dziecko, będące obywatelem Ukrainy albo urodzone w Polsce przez matkę będącą obywatelką Ukrainy przebywającą w Polsce legalnie (jest rodzicem lub opiekunem tymczasowym).

Zasady ustanawiania opiekuna tymczasowego opisywaliśmy już w artykule: Prawny opiekun dziecka bez rodziców - nowe rozwiązanie specustawy

Jakie świadczenie można uzyskać? 

Obywatele Ukrainy korzystający ze specustawy mogą otrzymać:

  • tzw. 500+, czyli świadczenie wychowawcze dla rodzica lub opiekuna tymczasowego a także osoby sprawującej pieczę nad dzieckiem, z programu 500+, na każde mieszkające w Polsce dziecko do 18 roku życia
  • świadczenie z rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), także dla rodzica bądź opiekuna tymczasowego, na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy.
  • tzw. żłobkowe czyli dopłatę do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna, w wysokości do 400 zł miesięcznie na dziecko pierwsze i jedyne, ale także na pierwsze w rodzinie, jeśli na drugie już uzyskano świadczenie RKO, a także na dziecko drugie i kolejne w rodzinie, przed ukończeniem 12 miesiąca życia oraz po ukończeniu 35 miesiąca życie, jeśli już pobrano na nie RKO i kapitał z tego świadczenia został wypłacony w łącznej przysługującej wysokości. Świadczenie to może otrzymać rodzic, opiekun tymczasowy oraz osoba sprawująca pieczę zastępczą nad dzieckiem
  • świadczenie z programu dobry start tzw. 300+ raz w roku, na każde dziecko do 20 roku życia, lub do 24 roku życia w przypadku ucznia z niepełnosprawnością, które mieszka w Polsce i uczy się w szkole. To świadczenie także jest dla rodzica, opiekuna tymczasowego i osoby sprawującej pieczę zastępczą nad dzieckiem. 
Źródło:

Informacja umieszczona na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zus.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41479 )
Array ( [docId] => 41479 )