Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców znad Odry

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 12-09-2022 r.

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą wypłat świadczenia będącego wsparciem dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami katastrofy ekologicznej nad Odrą. Senat naniósł poprawki. Jaki kształt pomocy dla nadodrzańskich firm przewidują projektowane przepisy? 

Sejm przyjął ustawę, w której przewidział pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego. Przypomina ono znane z czasów pandemii świadczenie postojowe. Ma być wypłacone w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika, jeżeli przychód firmy spadł o minimum 50 proc. 

 

Zgodnie z projektem, wykaz branż, które mogą się ubiegać o wsparcie będzie dopiero doprecyzowany. Wskazuje się jednak, że rozwiązania będą dotyczyły m.in. branży: turystycznej (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki),  gastronomicznej czy sportowo-rekreacyjnej (wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego).

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiając projekt ustawy w Senacie zaznaczała, że pełny wykaz PKD ma zostać zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów. Jej zdaniem takie rozwiązanie zagwarantuje większą elastyczność.

Prace w Senacie

Senat analizując przepisy ustawy nie do końca zgodził się na taką elastyczność. Zaznacza, że niektóre rozwiązania powinny mieć rangę ustawową, a nie - jak przewidziano w projekcie - być przekazywane do uregulowania w rozporządzeniu. Zezwolenie na samodzielne regulowanie kwestii przez Radę Ministrów nie ma uzasadnienia, bo takie rozporządzenie nie ma charakteru wykonawczego a prawotwórczy. Narusza to także zasady techniki prawotwórczej - ustawa może odsyłać do przepisów tej bądź innej ustawy, albo do postanowień umowy międzynarodowej. Niedopuszczalne jest natomiast odesłanie do przepisów aktu wykonawczego do tej samej ustawy - a taką właśnie konstrukcję aż siedmiokrotnie zastosowano w analizowanym projekcie. 

Regulacja ustawowa zamiast przepisów wykonawczych

Senat wprowadził poprawki, zgodnie z którymi to ustawa ma określać liczbę miesięcy za które będzie przysługiwało świadczenie a także w załączniku wykaz PKD firm, które mają możliwość uzyskania takiego świadczenia. 

Dla Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia pozostawił jedynie możliwość wskazania obszarów z których przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie. 

Zmniejszenie przychodów

Senat proponuje także zmianę dotyczącą wysokości przychodów uprawniających do przyznania świadczenia. W odróżnieniu do projektu przedstawionego przez Sejm, sugeruje, by świadczenie było wypłacane firmom, których przychód zmniejszył się o 40% (a nie 50% tak jak w projekcie) w miesiącach: sierpień, wrzesień i październik 2022 r. w porównaniu do lipca 2022 r.  Uznał, że staty na poziomie 40% nie mogą zostać uznane, za niewielkie, a takie rozwiązanie pomoże większej liczbie podmiotów w normalnym funkcjonowaniu. 

Zwolnienie ze składek ZUS

Co więcej - Senat proponuje również zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za sierpień, wrzesień i październik 2022 r.

Zwolnienie z podatków od nieruchomości

Kolejnym ułatwieniem ma być zwolnienie określonych grup przedsiębiorców także z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ma to nastąpił uchwałami gminy. Straty budżetów gmin mają być rekompensowane ze środków budżetu państwa. 

Poprawki trafiły do Sejmu. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie:

  • Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl
  • Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - portal senat.gov.pl
Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42154 )
Array ( [docId] => 42154 )