Zasiłek macierzyński po 26 kwietnia 2023 r.

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 27-04-2023 r.

Od 26 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy, a to z kolei wprowadza także zmiany w zakresie okresu wypłaty i zasad wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Co się zmieni? 

Długość urlopu rodzicielskiego

W okresie urlopu rodzicielskiego - określonego w przepisach ustawy - Kodeks pracy, przysługuje zasiłek macierzyński. Nowe przepisy wydłużyły czas urlopu rodzicielskiego, w związku z czym także okres, w którym można korzystać z omawianego świadczenia się wydłużył. Istnieje pewna zależność między liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub jednocześnie przyjętych na wychowanie a długością okresu w którym wypłacany jest zasiłek macierzyński. 

 

W przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie 1 dziecka - to czas 41 tygodni, oraz odpowiednio w przypadku 2 lub więcej dzieci - 43 tygodnie. Przepisy mówią również o okresie 38 tygodni co dotyczy:
a) niezawodowej rodziny zastępczej, która przyjęła na wychowanie dziecko do lat 7, a w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym - do lat 10.
b) przyjęcie na wychowanie dziecka do lat 14 przez osobę ubezpieczoną, która jednocześnie złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka. 

Zaświadczenie “Za życiem”

Znaczący wydłużony okres pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego dotyczy urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dziecka posiadającego zaświadczenie wydane na podstawie ustawy "Za życiem". Zaświadczenie to wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalizacją drugiego stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej. Stwierdzone jest w nim ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu dziecka, która powstała w okresie prenatalnym bądź w czasie porodu. Aby skorzystać z wydłużonego okresu pobierania zasiłku rodzicielskiego, konieczne jest złożenie oświadczenia, że dziecko ma opisane wcześniej zaświadczenie. 

W tym przypadku okres pobierania zasiłku w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka wynosi 65 tygodni, w przypadku 2 lub więcej dzieci - 67 tygodni. Natomiast w przypadku:
a) niezawodowej rodziny zastępczej, która przyjęła na wychowanie dziecko do lat 7, a w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym - do lat 10.
b) przyjęcie na wychowanie dziecka do lat 14 przez osobę ubezpieczoną, która jednocześnie złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
- okres pobierania zasiłku został ustalony na 62 tygodnie. 

Nieprzenoszalne 9 tygodni

Rodzice mogą się podzielić urlopem rodzicielskim. Muszą jednak pamiętać, że każdemu z nich przysługuje wyłączne prawo do skorzystania z 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, którego nie mogą przenieść na drugiego rodzica. 

Wysokość zasiłku rodzicielskiego 

W przypadku złożenia do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie wniosku o zasiłek macierzyński za okres:
- urlopu macierzyńskiego lub
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i
- urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (tzw. długi wniosek)
wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wynosiła 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. 

Ważne: Długo wniosek o zasiłek macierzyński nie może dotyczyć "nieprzenoszalnych" tygodni urlopu rodzicielskiego. W tym okresie zasiłek wynosi 70% podstawy wymiaru. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42912 )
Array ( [docId] => 42912 )