Zasiłek opiekuńczy dla pracownicy, która przerwała urlop macierzyński

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 08-11-2012 r.

Zasiłek opiekuńczy trzeba wypłacić wtedy, gdy ze względu na stan zdrowia dziecka matka przerywa urlop macierzyński. Bowiem pracownica, która przerywa urlop macierzyński „zawiesza” swoje prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Może się zdarzyć, że dziecko z uwagi na stan zdrowia w pierwszych tygodniach życia musi pozostać w szpitalu. Matka dziecka nie może więc po porodzie sprawować bezpośrednio opieki nad nim. W takim przypadku stosuje się art. 181 Kodeksu pracy. W przepisie tym został ustanowiony wyjątek od zasady, że urlop macierzyński jest wykorzystywany w sposób ciągły. Na jego podstawie może nastąpić okres przerwy w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego, ale tylko w przypadku gdy są spełnione łącznie dwa warunki:

  • stan zdrowia dziecka wymaga opieki szpitalnej,
  • pracownica wykorzystała po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Przerwanie urlopu macierzyńskiego

To od wniosku pracownicy zależy, czy przerywa urlop na czas powrotu dziecka do zdrowia czy, mimo jego choroby, pozostaje na urlopie macierzyńskim. Jeśli pracownica zdecyduje się przerwać urlop macierzyński, do wniosku powinna dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające okres przebywania dziecka w szpitalu.

Pracodawca nie może odmówić zgody na przerwanie urlopu macierzyńskiego. Jednakże przerwa w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego nie powinna trwać dłużej niż pobyt dziecka w szpitalu, a zatem po jego odebraniu ze szpitala pracownica wykorzystuje pozostałą część urlopu.

Zasiłek opiekuńczy dla matki dziecka

W przypadku gdy pracownicy, która przerwała urlop macierzyński, a zatem „zawiesiła” swoje prawo do zasiłku macierzyńskiego, zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność zapewnienia opieki dziecku przebywającemu w szpitalu, za ten okres przysługuje jej zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach.

 

Po zasiłku opiekuńczym znowu zasiłek macierzyński

Po powrocie dziecka ze szpitala pracownica wraca na urlop macierzyński z prawem do zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

art. 180–181 Kodeksu pracy

Autor: Justyna Jabłońska - specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:



Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32866 )
Array ( [docId] => 32866 )