Zwolniony żołnierz - czy może liczyć na zasiłek chorobowy?

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 04-06-2022 r.

Jeśli żołnierz zostanie zwolniony z czynnej służby wojskowej, także przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego. Aby z niego skorzystał, muszą być spełnione pewne warunki. 

Warunki dotyczące niezdolności do pracy

Aby żołnierz, który nie pełni już czynnej służby wojskowej mógł skorzystać z zasiłku chorobowego, jego niezdolność do pracy spowodowana chorobą musi powstać po zwolnieniu ze służby i trwać co najmniej 30 dni. Jest to jeden, nieprzerwany okres niezdolności do pracy. 

Dodatkowe warunki dotyczą momentu powstania takiej niezdolności. Zasiłek będzie przysługiwał jedynie wtedy, gdy choroba pojawiła się nie później niż 14 dni po zwolnieniu. Wyjątek dotyczy choroby zakaźnej, jeśli jej okres wylęgania jest niższy niż 14 dni oraz chorób, których objawy chorobowe pojawiają się w dłuższym okresie. W takich przypadkach ustalono, że niezdolność do pracy nie mogła powstać później niż 3 miesiące po zwolnieniu. 

Wysokość zasiłku

Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego ze służby wylicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Generalnie przysługuje on w wysokości 80% tak określonej podstawy wymiaru. Natomiast w przypadku ciąży, lub na skutek niezdolności do pracy w związku z poddaniem się badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów bądź zabiegowi ich pobrania - przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru. 

Ile czasu można korzystać z zasiłku?

Po zwolnieniu ze służby zasiłek chorobowy przysługuje przez 91 dni. Wyjątkami jest: ciąża, gruźlica i poddanie się badaniom lub zabiegom dla dawców komórek, tkanek lub narządów. 

Łączny okres zasiłkowy zarówno w trakcie służby jak i po niej nie może przekroczyć 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy - 270 dni. 

Na ten okres składa się czas nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okres niezdolności do pracy, między którymi występuje przerwa, która nie przekracza 60 dni. 

Potrzebny jest wniosek

Aby otrzymać zasiłek, były żołnierz musi złożyć wniosek na formularzu ZCZ. Zaświadczenie lekarskie należy do niego dołączyć tylko w przypadku, gdy lekarz wydrukował je z systemu, ale nie wprowadził do systemu (tzw. tryb alternatywny), czyli pacjent nie widzi go na swoim profilu w PUE ZUS. ZUS pozyska niezbędne dane od płatnika, prosząc o przesłanie formularza Z-3. 

Bez prawa do zasiłku

Wyłączenie możliwości korzystania ze świadczenia przede wszystkim dotyczy osób, które pomimo zwolnienia ze służby nadal pobierają uposażenie. Były żołnierz nie skorzysta z zasiłku jeśli już ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, albo podjął inną działalność zarobkową która jest tytułem do ubezpieczenia chorobowego (dobrowolnego lub obowiązkowego) albo w inny sposób gwarantuje prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy. 

To samo dotyczy osób uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych lub przedemerytalnego, także nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. 

Z zasiłku nie skorzystają również osoby które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników. 

Źródło:

Bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opublikowane na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - zus.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41883 )
Array ( [docId] => 41883 )