Pożar-sposoby alarmowania

Data: 07-12-2012 r.

W przypadku pożaru, przede wszystkim od właściwej postawy pracowników zależy w olbrzymim stopniu, czy zagrożenie nim uda się szybko opanować, czy też pożar przyjmie rozmiary katastrofy.

Jednym z ważniejszych zagadnień, jakie koniecznie trzeba poruszyć podczas omawiania zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej w ramach szkolenia bhp, są sposoby alarmowania o pożarze.

Należy poinformować uczestników szkolenia, że każdy pracownik, który pierwszy zauważy pożar, ma obowiązek wszelkimi dostępnymi mu środkami zaalarmować:

 • innych pracowników,
 • kierownictwo firmy,
 • wewnętrzną służbę dozoru lub straż pożarną.

Pracownik, który, jako pierwszy zauważy pożar może zaalarmować współpracowników na kilka sposobów, czyli:

 • donośnym głosem,
 • syreną akustyczną instalacji sygnalizacyjno-alarmowej,
 • przez wewnętrzny radiowęzeł,
 • przez dźwiękowy system ostrzegawczy,
 • przez wewnętrzną sieć telefoniczną.

Pracownik, który zauważy symptomy pożaru, powinien przystąpić także do jego likwidacji w zarodku (głównie przez użycie podręcznego sprzętu gaśniczego). Jeżeli natomiast do działań ratowniczych włączyło się kilka osób, może on wtedy podjąć próbę usunięcia z bezpośredniej strefy zagrożenia materiałów palnych i mienia (np. sprzętu informatycznego, nośników informacji z bazami danych).

Szkoleni pracownicy muszą również wiedzieć, że jeżeli w trakcie pożaru rozprzestrzeniający się ogień i intensywny dym zaczną stanowić groźbę dla ich życia, muszą zacząć się ewakuować.

Nie jest to jednak regułą, gdyż mogą zdarzyć się sytuacje, w których ewakuację należy rozpocząć wcześniej, gdyż nigdy nie sposób dokładnie przewidzieć dalszego rozwoju wypadków w przypadku pożaru.

Zasady ewakuacji, jej drogi i kierunki oraz sposoby alarmowania, a także miejsce zbiórki ewakuowanych muszą być wcześniej:

 • określone,
 • przećwiczone,
 • znane wszystkim pracownikom firmy.

Najprostszym sposobem sprawdzenia w praktyce funkcjonowania systemu bezpieczeństwa pożarowego jest organizowanie próbnych alarmów ewakuacyjnych.

Coraz częściej, wg wzorów przejętych od zachodnich firm, wyznacza się funkcyjnych odpowiedzialnych za koordynowanie ewakuacji z poszczególnych stref, kondygnacji.

Ćwiczenia ewakuacyjne są zawsze okazją do zweryfikowania przyjętych założeń organizacyjnych.

Autor: Jerzy Żurek, starszy brygadier pożarnictwa w stanie spoczynku, wieloletni pracownik Warszawskiej Straży Pożarnej, były naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie

Opracowanie redakcyjne: Agnieszka Świeboda

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wybierać nowoczesne źródła światła do mieszkania

pobierz

Zasady BHP elektryka

pobierz

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Profilaktyka porażeń prądem elektrycznym i pierwsza pomoc

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24300 )
Array ( [docId] => 24300 )