Instalacje fotowoltaiczne po rewolucji w planowaniu przestrzennym

Kategoria: Energetyka
Data: 06-06-2023 r.

Projekt ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wzbudził liczne obawy dotyczące możliwości rozwoju instalacji fotowoltaicznej po wejściu w życie nowych przepisów. Resort rozwoju zaznacza, że wprowadzana regulacja ma na celu ułatwić tworzenie takich instalacji, a nie - jak często się ostatnio słyszy - utrudnienia dla jej funkcjonowania. 

Zarzuty wobec nowych przepisów resort rozwoju zbija twierdzeniem, że kwestie odnawialnych źródeł energii były traktowane priorytetowo w nowej ustawie, a inwestycje dotyczące instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na nowe ułatwienia. Co więcej podkreśla on, że sami inwestorzy zajmujący się budową takich instalacji pozytywnie odnosili się do nowych przepisów. 

 

Ustawa przewiduje "szybką ścieżkę" dla uchwalania planów miejscowych w zakresie odnawialnych źródeł energii. Ułatwieniem ma być między innym brak konieczności zachowania zgodności ze studium, co oczywiście dotyczy tylko czasu, w którym studium będzie obowiązywało. 

Resort uspokaja także, że nowe przepisy nie wygaszą wydanych decyzji o warunkach zabudowy dla farm fotowoltaicznych. Decyzje, które już stały się prawomocne, lub staną się prawomocne do 1 stycznia 2026 są bezterminowe. Jedynie decyzje o warunkach zabudowy, które zostaną wydane po 1 stycznia 2026 r. będą obowiązywały przez 5 lat. 

Ministerstwo polemizuje z tezą głoszoną przez Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, które uznało, że nowa ustawa zablokuje rozwój instalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych klasy IV, które zwykle traktowane są jako nieużytki. Zdaniem resortu - to średniej jakości grunty rolne i są one objęte ochroną na podstawie przepisów dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Nieużytkami są inne grunty - na podstawie załącznika nr 1 poz. 9 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Ważne: Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruntach rolnych klasy IV wymaga wcześniejszego złożenia wniosku o wyłączenie z produkcji rolnej. 

Dopóki nie zostaną uchwalone plany ogólne - a maksymalny termin na ich uchwalenie przez gminę to 1 stycznia 2025 r. - instalacje będą mogły powstawać na dotychczasowych zasadach. 

W znowelizowanej ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewidziano, że uchwalenie miejscowego planu dla inwestycji fotowoltaicznej będzie następowało także w sytuacji, gdy obowiązujące studium nie zakładało obszarów na których będą mogły powstawać instalacje OZE. Jak gmina uchwali już plan ogólny - nadal inwestycje w zakresie fotowoltaiki będą mogły skorzystać z trybu uproszczonego, a dodatkowo przepisy określają, że procedura nie będzie mogła trwać dłużej niż 3 miesiące.  

Innym rozwiązaniem, z którego inwestorzy będą mogli skorzystać jest procedura Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego - czyli planu, który gmina może uchwalić na wniosek inwestora po podpisaniu umowy urbanistycznej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43054 )
Array ( [docId] => 43054 )