Amerykańska gospodarka w końcu przyspieszy 

Kategoria: Giełda
Data: 12-10-2013 r.

Po słabszej niż dotąd pierwszej połowie roku gospodarka światowa wykazuje oznaki ożywienia, a wskaźniki wyprzedzające koniunktury zapowiadają większe tempo wzrostu w ostatniej części tego roku i na początku 2014. Gospodarki rozwinięte już od kilku miesięcy sygnalizują szybsze tempo ekspansji. Wszystkie oczy skierowane są jednak na kłopoty budżetowe Stanów Zjednoczonych.

Główne ryzyko dla Stanów Zjednoczonych ma charakter polityczny, gdyż Kongres może znów zakłócić funkcjonowanie gospodarki. Można się jednak spodziewać, że rozwiązanie zostanie szybko wypracowane i w ostatnim kwartale roku wzrost przyspieszy. Pozwoli to Rezerwie Federalnej w końcu rozpocząć ograniczanie skali programu luzowania ilościowego – chociaż wykluczone jest podjęcie takiej decyzji w październiku. Amerykański PKB może się zwiększyć się o 1,6% w tym roku i o 2,7% w 2014 r.

Instytucje rządowe w USA wstrzymują działalność

W sierpniu 2011 r. kłótnie o pułap zadłużenia w USA doszły do nowych szczytów, gdy agencja Standard & Poor’s po raz pierwszy w historii obniżyła długoterminowy rating amerykańskich obligacji rządowych, wyraźnie podkopując zaufanie zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców. Teraz być może przed nami nowa runda kłótni oraz wynikających z tego napięć na rynku. Rok budżetowy zaczął się 1 października, a budżetu nie uchwalono, przez co instytucje federalne wstrzymały działalność. Jeśli jednak stan ten potrwa tylko kilka tygodni, nie będzie miał zbyt destrukcyjnego wpływu na amerykańską gospodarkę, gdyż wszyscy konieczni pracownicy sektora publicznego nadal mają stawić się do pracy. Przekroczenie pułapu zadłużenia, a następnie wyczerpanie się awaryjnych środków finansowych to jednak zupełnie inna kwestia, a przewiduje się, że to drugie nastąpi pod koniec października lub na początku listopada.

 

Na amerykańskim rynku pracy w ostatnich miesiącach impet nieco osłabł, jednak miejsc pracy w umiarkowanym tempie przybywa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w sektorze prywatnym przybyło 1,485 mln miejsc pracy, natomiast liczba wniosków o zasiłek była najmniejsza od sześciu lat. Tak samo rynek nieruchomości nieco osłabł wobec rosnącego oprocentowania kredytów hipotecznych, a w ciągu sześciu miesięcy licząc do sierpnia liczba pozwoleń na budowę rosła bardzo skromnie.

Można się jednak spodziewać, że rynek nieruchomości będzie nadal wnosił pozytywny wkład w gospodarkę, a opinii tej sprzyjają deweloperzy. Pozytywny wpływ na gospodarkę jest dwojakiego rodzaju: bezpośredni, poprzez inwestycje związane z samymi nieruchomościami, oraz pośredni, poprzez większą siłę nabywczą - wyższe ceny domów sprzyjają poprawie stanu bilansów gospodarstw domowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24906 )
Array ( [docId] => 24906 )