Dlaczego warto monitorować płace w sektorze przedsiębiorstw

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 08-08-2012 r.

Podstawowym wskaźnikiem, który określa poziom zarobków na polskim rynku jest średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw. Jest ona publikowana cyklicznie przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie wartości pensji osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach i instytucjach, w których liczba pracowników przekracza 9 osób.

Wskaźnik jest nie tylko miarą oceny bieżącego trendu, który pokazuje czy pracownicy osiągają coraz wyższe pensje w stosunku do wynagrodzenia w poprzednich okresach, czy też mamy do czynienia ze spadkiem. Średnia płaca stanowi również podstawę do wyliczenia innych świadczeń i zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (np. wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe).

Z danych GUS wynika, że średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w czerwcu 2012 roku 3 tys. 754 zł 48 gr, czyli była wyższa o blisko 2,8 proc. w stosunku do zarobków z maja (3 tys. 617 zł 98 gr). W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 3,6 proc.

Jednak najwyższe płace zostały odnotowane w grudniu 2011 roku (4 tys. 15 zł 37 gr). Z kolei najniższy poziom przypadł na styczeń 2005 roku, kiedy to średnie wynagrodzenie sięgnęło 2 tys. 385 zł 39 gr.

Trzeba jednak pamiętać, że kierując się tym wskaźnikiem, nie do końca mamy możliwość obiektywnej oceny sytuacji. Z jednej strony bowiem, na średnią składają się bardzo zróżnicowane uposażenia pod względem geograficznym.

Chodzi tu zarówno o duże, jak i małe miasta, ale również bogate aglomeracje miejskie (zlokalizowane np. w okręgach uprzemysłowionych i dobrze zurbanizowanych), czy ubogie przedmieścia (o skromnej infrastrukturze i niewielkim zainteresowaniu ze strony potencjalnych inwestorów).

 

Wartość średniej płacy może być też nieco myląca, jeżeli weźmiemy pod uwagę wynagrodzenia na różnych szczeblach hierarchii zawodowej. Możemy tutaj zestawić np. pojedynczą pensję prezesa, który zarabia 20 tys. zł miesięcznie i dziesięciu szeregowych pracowników otrzymujących po 2 tys. zł miesięcznie.

Łączna kwota 40 tys. zł podzielona przez 11 osób da nam średnią na poziomie 3 tys. 636 zł 34 gr. – co niekoniecznie daje rzeczywisty obraz sytuacji.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24854 )
Array ( [docId] => 24854 )