Ministerstwo Finansów: Polsce nie grozi recesja

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-08-2012 r.

Mimo zapaści finansowej na światowych rynkach i trwającego kryzysu, polska gospodarka wyjdzie z opresji obronną ręką, notując w 2012 roku wzrost produktu krajowego brutto na poziomie około 2,5 proc. W 2013 roku nie należy się także spodziewać recesji na naszym rynku – wynika z prognoz przedstawionych przez ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Finansów w 2013 roku wzrost PKB powinien sięgnąć w granicach 2,0-2,5 proc. Jednym z głównych zadań rządu, które ma zabezpieczyć finanse państwa przed niekorzystnym scenariuszem wydarzeń na rynku, będzie likwidacja nadmiernego deficytu sektora finansów publicznych.

Na ten rok planowana jest obniżka deficytu poniżej 3 proc. PKB, natomiast w roku w 2013 jego poziom ma spaść do 2,2 proc. To jednak nie koniec zaciskania pasa i ograniczenia wydatków publicznych w odniesieniu do zakładanych przychodów. Rządowe prognozy na lata 2014-2015 mówią o dalszej redukcji deficytu, odpowiednio do poziomu 1,6 proc., a następnie 0,9 proc. PKB.

Działania prewencyjne mają tutaj ważne znaczenie, bowiem wejście gospodarki w fazę recesji mogłoby doprowadzić do zahamowania tempa wzrostu gospodarczego, skutkując nawet spadkiem PKB. W znaczeniu technicznym recesja – jako zjawisko makroekonomiczne – to wspomniany już spadek, który trwałby przez co najmniej dwa kwartały.

 

Oczywiście recesja jest zjawiskiem cyklicznym i pojawia się wraz z gwałtownym pogorszeniem koniunktury na rynku. Towarzyszy mu m.in. wzrost bezrobocia, spadek konsumpcji i niechęć do nowych inwestycji, ale także coraz większa niewydolność finansowa państwa, które przy słabnących dochodach jest często zmuszone do działań interwencyjnych w gospodarce.

Recesji może również towarzyszyć szybki wzrost inflacji, wynikający z podwyżek cen towarów i usług – w tym głównie drożejących paliw i nośników energetycznych. Przy wysokim bezrobociu i braku odpowiednich środków na konsumpcję, zjawisko recesji może być w rezultacie bardzo niebezpieczne dla gospodarki.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24870 )
Array ( [docId] => 24870 )