Ożywienie w polskiej gospodarce

Kategoria: Giełda
Data: 30-11-2013 r.

W III kwartale polska gospodarka przyspieszyła do 1,9% z 0,8% r/r kwartał wcześniej. Do eksportu dołączył popyt i inwestycje. Oznacza to, że gospodarka jest na właściwym torze, a kolejne kwartały przyniosą jeszcze większe ożywienie gospodarcze  

W ujęciu kwartał do kwartału PKB skorygowany o wpływ czynników sezonowych wzrósł o 0,6% wobec wzrostu o 0,5% k/k w II kwartale. To również był wynik zgodny z wcześniejszymi szacunkami.

 

W dalszym ciągu motorem napędzającym wzrost jest eksport. Wpływ eksportu netto na dynamikę PKB wyniósł 1,4 pkt. proc. Nie zaskakuje też, że do eksportu dołączyła konsumpcja. Rosną też inwestycje.

Struktura wzrostu ostatecznie potwierdza, że ożywienie ma trwały charakter, a kolejne kwartały przyniosą dalsze przyspieszenie w gospodarce. W tym kwartale PKB urośnie o 2,1-2,3%, żeby w I kwartale 2014 roku przyspieszyć do około 2,5%, a w II kwartale wyraźnie przekroczyć ten poziom.

Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej powiedziała, że to dobre dane, a w całym 2013 roku gospodarka urośnie o 1,3-1,5%, natomiast w 2014 roku zbliży się do 3%.

Sytuacja techniczna na parze USD/PLN sugeruje, że para ta koryguje dynamiczną zwyżkę z przełomu października i listopada. To oznacza, że trzeba liczyć się z dalszym umocnieniem dolara wobec złotego. Warunkiem tego jest powrót spadków na rynku EUR/USD.

Układ sił na USD/PLN zmieni się dopiero wraz z trwałym przełamaniem lokalnego wsparcia na 3,0724 zł. Wówczas na wykresie tej pary powstanie, zapowiadająca spadki formacja RGR i wtedy możliwe jest zejście kursu w okolice 3 zł.

Kurs EUR/PLN pozostaje w szerokiej konsolidacji, którą można zamknąć ogólnym przedziałem 4,14-4,22 zł. Nic nie wskazuje na to, żeby szybko mogło dojść do wybicia. Do końca roku sytuacja już nie ulegnie zmianie.

Marcin Kiepas
, Admiral Markets Polska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33173 )
Array ( [docId] => 33173 )