Dlaczego inflacja jest niebezpieczna dla naszych oszczędności

Kategoria: Konta
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 05-08-2012 r.

Inflacja to wskaźnik wzrostu cen dóbr i usług w gospodarce, którego wzrost prowadzi w konsekwencji do utraty wartości pieniądza. Dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe w postaci oszczędności, a nie są w stanie ich umiejętnie ulokować na rynku, wzrost inflacji może okazać bardzo niekorzystny, skutkując spadkiem realnej wartości kapitału.

Dlatego tak ważne jest, aby oszczędności pomnażać w sposób, który umożliwia uzyskanie stopy zwrotu wyższej od wskaźnika inflacji. Jeżeli oprocentowanie konta oszczędnościowego, na którym chcemy ulokować kapitał sięgnie 5 proc. w skali roku, a inflacja w tym czasie również wyniesie 5 proc., to teoretycznie nie osiągniemy żadnego zysku z powierzonych bankowi środków.

W praktyce jednak nasza gotówka straci na wartości, ponieważ będziemy musieli jeszcze odprowadzić na konto fiskusa 19 proc. podatku od zysków kapitałowych. Jeszcze większą stratę poniesiemy, jeżeli zdecydujemy się schować nasze pieniądze w przysłowiowej skarpecie.

Tu realnie, po roku nasza gotówka (przy założeniu 5-proc. wzrostu inflacji) straci na wartości wspomniane 5 proc. Jeżeli więc posiadany 10 tys. zł, to za rok siła nabywcza naszego kapitału wyniesie już tylko 9,5 tys. zł.

Obecnie wskaźnik inflacji w Polsce wynosi 4,3 proc. (stan na 01.08.2012)

Podłożem wzrostu cen towarów i usług są często zwyżki na rynkach surowcowych np. ropy naftowej i gazu ziemnego. W efekcie rosnące ceny paliw i nośników energii wywołują reakcję łańcuchową na rynku transportowym, dotykając praktycznie wszystkie sfery działalności gospodarczej.

 

Podobny efekt mogą wywołać działania banków centralnych, które chcąc ratować koniunkturę gospodarczą, mogą np. zdecydować się na dodruk pustego pieniądza, który trafia do obiegu gospodarczego, bez odpowiedniego pokrycia w majątku narodowym.

Brak kontroli nad inflacją może być bardzo niebezpieczny w skutkach. Dlatego tak ważna jest umiejętna polityka banku centralnego, który może wpływać na przyszły poziom cen poprzez odpowiednią regulację rynku stopami procentowymi.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24998 )
Array ( [docId] => 24998 )