Konta i lokaty bankowe – jak wygląda dziedziczenie

Kategoria: Konta
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Środki zebrane na rachunku lub lokacie bankowej podlegają dziedziczeniu w całości. Każdy ma jednak prawo złożyć w banku dyspozycję na wypadek śmieci i wskazać w niej osobę, inną niż spadkobierca, której zostaną przekazane zgromadzone w banku pieniądze.

Oszczędności zgromadzone na rachunku lub lokacie bankowej pozostałe po zmarłym wchodzą do masy spadku. Są dziedziczone zgodnie z przepisami prawa cywilnego. W takiej sytuacji wypłata środków na rzecz spadkobierców, może nastąpić tylko po przeprowadzeniu postępowania spadkowego, a więc gdy przedstawią oni postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia. Wypłata na rzecz każdego ze spadkobierców następuje w proporcji właściwej do nabytego udziału spadkowego

Istnieje jednak możliwość zadysponowania pieniędzmi inaczej niż przewiduje prawo spadkowe. Każdy może złożyć w banku dokument, w którym podobnie jak w testamencie, wskaże osobę (osoby), która będzie upoważniona do wypłaty pieniędzy z rachunków i lokat. Wówczas nie wejdą one do spadku.

Liczba wydanych dyspozycji jest nieograniczona. Można wydać polecenie, aby bank wypłacił różne kwoty np. żonie i dzieciom. Ale uwaga, występuje tu ograniczenie pod względem wysokości kwot jakie można przekazać. Suma wypłat na podstawie tych dyspozycji nie może być wyższa niż przypadające na ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku dwudziestokrotne, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa GUS. Pozostałe środki wchodzą w skład spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych.

 

Aby zgłosić w banku wspomnianą dyspozycję wystarczy wypełnić właściwy formularz i wskazać w nim osoby upoważnione do odbioru pieniędzy. Złożony zapis można w każdej chwili odwołać lub zmienić.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24995 )
Array ( [docId] => 24995 )