Które banki w weekend też mają wolne

Kategoria: Konta
Data: 22-05-2015 r.

Wielu Polaków większe zakupy robi w weekendy. Expander ostrzega jednak, że w części banków nie działają wtedy systemy umożliwiające wykonywanie przelewów z konta oszczędnościowego na podstawowe. Jeśli odpowiednio wcześnie nie przeniesiemy swoich pieniędzy na ROR, to w sobotę czy niedzielę może nam ich zabraknąć. Podpowiadamy też jaka może być inna przyczyna problemów z dokonaniem płatności.

W weekendy zwykle nadrabiamy wszystkie obowiązki, na które nie starcza nam czasu podczas dni pracujących. Przykładowo, wiele osób w soboty i niedziele wybiera się na większe zakupy. Może to jednak powodować pewien problem. Jeśli na podstawowym koncie zabraknie nam pieniędzy, zwykle decydujemy się wykorzystać środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym. Niestety, klienci części banków nie będą mogli zrealizować transferu pomiędzy rachunkami aż do poniedziałku. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to wyjątki. W większości przypadków przelewy wewnątrz banku są realizowane natychmiast.

Bankami, których systemy odpoczywają w weekendy są Bank BPH i Deutsche Bank. W pierwszym z nich przelew wewnętrzny można zlecić najpóźniej w piątek do godziny 20:00, w drugim natomiast tylko do 19:00. Wolną niedzielę ma natomiast Bank Pocztowy. Tam można składać dyspozycję w soboty do godziny 16:00. Te zlecone później zostaną zrealizowane dopiero w poniedziałek.

Warto też dodać, że systemy wymienionych banków nie pracują również podczas dni świątecznych, np. zbliżającego się Bożego Ciała (4 czerwca). Wtedy co prawda większość sklepów także jest nieczynna, ale pieniądze mogą być nam niezbędne na przykład gdy zabraknie nam benzyny w samochodzie.

Między bankami za pomocą przelewów ekspresowych

Podobny problem czeka trzymających środki w innej instytucji niż ta, w której posiadają kartę. Zdarza się to osobom decydującym się np. na otwarcie atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego w jednym banku, a jednocześnie posiadającym w innym rachunek podstawowy z kartą. Standardowe przelewy między różnymi instytucjami są realizowane jedynie w dni robocze. W tym przypadku jednak  z pomocą przychodzą tzw. przelewy ekspresowe, realizowane także w weekendy.

W niektórych bankach do wyboru mamy aż 2-3 rodzaje przelewów ekspresowych. Mogą to być: Express Elixir, SORBNET oraz te realizowane za pośrednictwem firmy Blue Media. Zwykle są one nieco droższe od standardowych przelewów. Najwięcej trzeba zapłacić za SORBNET – może on kosztować nawet 50 zł, nawet jeśli transakcja dotyczy niewielkiej kwoty. Trzeba jednak dodać, że transfery ekspresowe są realizowane tylko wtedy, gdy pracuje system bankowy. Tak więc jeśli będziemy chcieli przelać pieniądze do lub z BPH czy Deutsche Banku to w weekend to się nie uda nawet za ich pośrednictwem.

Co jeżeli pieniądze są, ale nie można z nich skorzystać

Zdarza się również, że posiadamy pieniądze na rachunku, ale transakcja zostaje odrzucona gdy próbujemy zapłacić kartą. W takiej sytuacji przyczyną nie musi wcale być brak środków na koncie, ale np. zbyt niskie limity bezpieczeństwa. Część banków automatycznie wysyła informację smsem jeśli problem właśnie na tym polega. Na szczęście limity zwykle można podwyższyć nawet w weekend dzwoniąc na infolinię banku lub samodzielnie zmienić je w serwisie internetowym.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 37200 )
Array ( [docId] => 37200 )

Array ( [docId] => 37200 )