Polacy chcą oszczędzać na IKZE, ale tylko bez podatku

Kategoria: Konta
Data: 04-12-2013 r.

Polacy byliby skłonni oszczędzać w IKZE pod warunkiem, że oszczędności zostałyby zwolnione z podatku dochodowego. Tak wynika z badania „Polacy a ulga podatkowa na IKZE”, jakie na zlecenie IZFiA przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej w listopadzie.

W ramach badania Polacy zostali zapytani o chęć odkładania środków w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w trzech przypadkach: przy obecnej skali podatkowej (18% i 32%), przy zryczałtowanym 10% podatku i w sytuacji braku podatku dochodowego na końcu inwestycji.

Wyniki potwierdzają rosnące zainteresowanie odkładaniem środków w ramach IKZE wraz ze zmniejszającą się wysokością podatku. Przy obecnej skali podatkowej inwestowanie w IKZE deklaruje 23% badanych, przy 10% podatku odsetek chętnych do oszczędzania zwiększa się do ponad 1/3 (35%), natomiast całkowite zniesienie opodatkowania oszczędności w ramach IKZE zachęciłoby do oszczędzania ponad połowę respondentów.

Dochody wpływają w pewnym stopniu na skłonność do odkładania środków w ramach IKZE. We wszystkich wariantach podatkowych najbardziej skłonne do odkładania pieniędzy są osoby z najwyższymi dochodami (pow. 1500 zł na osobę miesięcznie) oraz na drugim miejscu osoby z dochodami 501-750 zł, które nieco częściej od pozostałych deklarują taką możliwość. Poza tym im korzystniejsza sytuacja podatkowa tym mniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi grupami osób o różnych dochodach. W sytuacji zwolnień podatkowych podobny odsetek osób z każdej grupy deklaruje chęć oszczędzania w IKZE ( poza osobami z dochodami pow. 1500).

Z badania wynika, że całkowite zniesienie podatku dochodowego jest szczególnie zachęcające w przypadku osób, których obecnie nie stać na oszczędzanie. Są to osoby mieszkające w małych miastach, które niewiele zarabiają i źle oceniają swoją sytuację materialną oraz osoby pracujące na własny rachunek. Całkowite zwolnienia mogą w sposób znaczący stymulować te osoby do dodatkowego odkładania środków na emeryturę.

Źródło: IZFiA

Piotr Kowalski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33200 )
Array ( [docId] => 33200 )