Polacy oszczędzają na wakacje, zamiast na emeryturę

Kategoria: Konta
Data: 19-11-2013 r.

Decyzję o oszczędzaniu każdy podejmuje indywidualnie, ale oszczędzać może, a nawet powinien każdy. Oszczędności Polaków odkładane na emeryturę stanowią około 20% wszystkich oszczędności. Zdecydowaną większość, bo aż 98%, stanowią środki zgromadzone na rachunkach obowiązkowych OFE.  

Zdecydowana większość polskich przyszłych emerytów polega na emeryturach, które mają pochodzić z obowiązkowych składek wpłacanych do ZUS i OFE. Dla porównania - w Holandii - wartość środków zgromadzonych dobrowolnie pod kątem emerytury stanowi ponad 50% wszystkich oszczędności.

 

Z wyliczeń ekspertów oraz samego ZUS wynika, że stopa zastąpienia – czyli wysokość pierwszej emerytury otrzymanej z ZUS oraz z OFE w stosunku do zarobków uzyskiwanych przed przejściem na emeryturę coraz bardziej się obniża. Wg obecnych danych stopa zastąpienia dla przyszłych emerytów wyniesie maksymalnie ok. 40% dla mężczyzn, a dla kobiet jedynie ok. 30%.

Przeciętne oszczędności przypadające na jednego Polaka wynoszą niespełna 9 tysięcy euro –stanowi to około 15% oszczędności przypadających na jedną osobę w Unii Europejskiej (blisko 60 tysięcy euro). W Holandii na jedną osobę przypada aż 118 tysięcy euro oszczędności. Polacy zapytani o to na co przeznaczają zaoszczędzone - najczęściej wskazują drobne przyjemności (30%) i wakacje (28%).

Rosną oszczędności na kontach i lokatach

Według danych NBP Polacy mają około 1,1 biliona złotych oszczędności. W większości są to środki zdeponowane na kontach i lokatach bankowych - około 600 mld złotych. Przeszło 270 mld złotych to środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych. Natomiast w funduszach inwestycyjnych oraz akcjach Polacy ulokowali przeszło 120 mld złotych. Nadal w przysłowiowej „skarpecie” Polacy mają odłożone prawie 113 mld złotych.

Oczywiście, w zależności od sytuacji na rynku, struktura oszczędności zmienia się np. w ostatnim kwartale obserwujemy odpływ środków z rachunków bankowych. Natomiast istotne jest to, że suma naszych oszczędności stale się powiększa. W stosunku do II kwartału 2012 roku nasze oszczędności wzrosły o około 100 mld złotych.


Tagi: emerytura, ofe

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25013 )
Array ( [docId] => 25013 )