Z jakimi opłatami trzeba się liczyć przy koncie oszczędnościowym

Kategoria: Konta
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Banki namawiają nas często do oszczędzania na kontach oszczędnościowych. Podkreślają przy tym, że pieniądze z konta oszczędnościowego, w przeciwieństwie do lokaty bankowej, można wypłacić w każdej chwili bez utraty odsetek. To prawda. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że różnego rodzaju prowizje mogą przewyższyć uzyskane odsetki.

Odsetki na jakie możesz liczyć korzystając z konta oszczędnościowego niewiele różnią się od tych jakie oferują lokaty bankowe, a pieniądze można wypłacić w każdej chwili. Jeśli chcesz jednak wybrać konto oszczędnościowe zamiast lokaty tylko dlatego, by mieć stały dostęp do oszczędności, sprawdź wysokość prowizji. Może bowiem okazać się, że jeśli wypłacisz z konta dwa razy miesiącu pieniądze, zapłacisz więcej niż zarobisz.

„Prowizje często są naliczane jeśli w danym miesiącu dokonamy więcej niż jedną wypłatę. Taka opłata wynosi zwykle ok. 5 zł. Może być jednak wyższa. Dla przykładu Deutsche Bank za drugą i każdą kolejną wypłatę w miesiącu trzeba zapłacić 8 zł. W Banku Nordea kosztuje to 0,2% kwoty, ale nie mniej niż 10 zł. Wypłacając 10.000 zł po raz drugi w miesiącu zapłacimy więc aż 20 zł prowizji.

Gdybyśmy dokonali kilku wypłat z konta oszczędnościowego w jednym miesiącu to suma prowizji mogłaby być tak wysoka, że otrzymalibyśmy mniej niż wpłaciliśmy” - przestrzega Jarosław Sadowski, analityk z Expandera.

 

Zanim więc zdecydujesz się na konto oszczędnościowe zastanów się, jak często będziesz chciał wypłacać z niego pieniądze. Jeśli często, nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę, ale poszukaj konta na którym prowizje nie będą naliczane (takie konta w ofercie mają np.: BNP Paribas i Euro Banku).

Innym rozwiązaniem, jak radzi Jarosław Sadowski, może być otwarcie w danym banku dwóch lub trzech kont oszczędnościowych i rozdzielenie swoich oszczędności. Jeśli w danym miesiącu będziemy dokonywali kilku wypłat, to każda może być wykonana z innego konta. W ten sposób każda będzie bezpłatna.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24991 )
Array ( [docId] => 24991 )