Co wie o nas BIK i jak to sprawdzić

Kategoria: Kredyty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 14-06-2012 r.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja która gromadzi, przechowuje oraz przetwarza informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów banków oraz Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK).

Twoje dane mogą trafić do BIK nie tylko wtedy, gdy opóźnisz się z płatnością, ale w momencie składania wniosku kredytowego w banku lub SKOK-u oraz po wypłacie kredytu. Banki i SKOK-i zobowiązane są do aktualizacji tych danych raz w miesiącu. A zatem w bazie BIK znajdują się informacje dotyczące zarówno kredytów spłacanych terminowo, jak i tych spłacanych z opóźnieniem.

BIK przechowuje informacje przez cały czas trwania umowy z bankiem lub SKOK oraz po wygaśnięciu zobowiązania:

  • przez okres wskazany w upoważnieniu udzielonym przez klienta (w przypadku klientów regularnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań wobec banku lub SKOK),
  • przez okres nie dłuższy niż 5 lat bez zgody klienta (w przypadku gdy klient opóźniał się ponad 60 dni ze spłatą zobowiązania wobec banku i upłynęło 30 dni od powiadomienia go przez bank z ostrzeżeniem o zamiarze przetwarzania danych bez jego zgody). W przypadku zapytań złożonych przez banki i SKOK-i, przez okres 1-go roku od momentu złożenia zapytania.

Dodatkowo na mocy nowelizacji ustawy Prawo bankowe dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania dla celów związanych ze stosowaniem przez banki metod statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgody klientów.

BIK nie usuwa żadnych informacji jakie zostały przekazane przez banki i SKOK-i do bazy. BIK posiada wyłącznie prawo do zbierania i udostępniania tych danych, nie posiada natomiast prawa jakiegokolwiek ich modyfikowania, ograniczając się wyłącznie do przekazywania zgromadzonych informacji w uzgodnionym formacie.

Informacja Ustawowa

BIK udostępnia wyciąg z naszej historii kredytowej na podstawie art. 33 ust. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 101 z 2002 roku, poz. 926 z późniejszymi zmianami).
Z prawa do informacji można skorzystać nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Osoby, które są zainteresowane częstszym dostępem do swoich danych mają możliwość skorzystania z odpowiednich pakietów:

  • Pakiet monitoring (99 zł/rok)
  • Pakiet Ochrona (49 zł/rok)
  • Pakiet minimalny (0 zł)

Pakiety te różnią się między sobą oferowanymi przez BIK produktami. Jednym z takich produktów dostępnych w Pakiecie monitoring i pakiecie ochrona jest Alert Twoje Kredyty. Konsument, który wykupi jeden z tych pakietów zostanie powiadomiony przez e-mail i SMS zawsza, gdy do BIK wpłynie informacja, że nasz lub poręczony przez nas kredyt nie jest spłacany w terminie. Można wtedy sprawdzić na stronie BIK, w którym banku odnotowano zaległości i szybko uporządkować swoje zobowiązania lub upomnieć osobę, której poręczamy kredyt.

Alert Strażnik Kredytu

Innym ciekawym produktem dostępnym w obu płatnych pakietach jest Alert Strażnik Kredytu. Zapewnia on ochronę przed wyłudzeniem kredytu. E-mail i SMS wysyłany jest zawsze, gdy do BIK wpłynie zapytanie o naszą osobę w związku ze złożonym wnioskiem kredytowym. Jeśli nie staramy się o żaden kredyt, nie kupujemy nic na raty ani nie poręczamy kredytu, pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś zgłosił się do banku i próbuje wyłudzić kredyt na nasze nazwisko! W takiej sytuacji należy skontaktować się z BIK. Dostaniemy pomoc w ustaleniu czy faktycznie jest się czego obawiać.

oprac. na podst. BIK

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25019 )
Array ( [docId] => 25019 )