Czy kredyt odnawialny wymaga regularnych spłat

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 13-07-2012 r.

Zdecydowanie nie. Tutaj mamy do czynienia z zupełnie innym mechanizmem spłaty środków niż ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Uruchomienie samej linii kredytowej i późniejsza jej obsługa wymaga jedynie stałych wpływów na konto, z których bank automatycznie pobiera środki na poczet spłaty odsetek od wykorzystanego przez nas kapitału.

Nie musimy więc co miesiąc kontrolować sytuacji, asygnując określone kwoty na poczet spłaty kredytu wraz z odsetkami. Możemy korzystać bez ograniczeń z linii kredytowej do wysokości maksymalnego pułapu przez cały rok.

Od kwoty wykorzystanego kapitału w danym miesiącu bank pobierze nam automatycznie odsetki z rachunku. Warunkiem jest tutaj oczywiście stałe zasilanie konta ze źródeł zewnętrznych, które pozwala na bieżącą obsługę kredytu odnawialnego.

Jeżeli dysponujemy np. kwotą 3 tys. zł własnych środków, a bank przyznał nam dodatkowe 5 tys. zł i całą pulę chcemy wykorzystać na umeblowanie kuchni, to zapłacimy na początku odsetki od dodatkowego limitu.

Jednak pojawienie się na koncie przelewu z tytułu pensji (np. 4 tys. zł) spowoduje, że nasze zadłużenie w koncie automatycznie spadnie do 1 tys. zł. I już tylko od tej kwoty bank będzie nam naliczał oprocentowanie.

W ten sposób mamy do dyspozycji doskonały mechanizm, który przez okrągły rok wspomaga nasze potrzeby finansowe. Pozyskane w ten sposób środki możemy wykorzystać na dowolny cel np. niezbędne zakupy, wsparcie domowego budżetu czy realizację planów wakacyjnych, które do tej pory były zdecydowanie poza naszym zasięgiem.

Warto więc skorzystać z okazji, bowiem w każdej chwili możemy sięgnąć do po gotówkę, która czeka na naszym rachunku. Jeżeli nie zdecydujemy się na wykorzystanie środków np. przez cały rok, to rezerwa pozostanie nietknięta, a bank nie pobierze żadnych opłat w postaci odsetek.

 

Zapłacimy tylko jednorazową kwotę w momencie uruchomienia linii kredytowej. Po dwunastu miesiącach taka sama procedura – czyli przedłużenie kredytu odnawialnego – jest ponownie uruchamiana przez bank (oczywiście w sytuacji, kiedy wywiązujemy się umowy i nasz rachunek jest systematycznie zasilany).

Z drugiej strony, przed tym terminem możemy zgłosić wniosek, że nie jesteśmy już zainteresowani dodatkowymi środkami na naszym koncie. Wówczas linia zostanie zlikwidowana.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25034 )
Array ( [docId] => 25034 )