Czynniki ryzyka kredytu gotówkowego

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-07-2012 r.

Trzeba pamiętać, że po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej i wypłaceniu gotówki, teraz czeka nas kilkuletnia spłata, obciążona wieloma czynnikami ryzyka.

Już na samym początku musisz zdać sobie sprawę z tego, że oprocentowanie kredytu gotówkowego oparte jest zazwyczaj na zmiennej stopie procentowej. A ta z kolei jest uzależniona od rynkowej wartości pieniądza w danym czasie. Do wyliczenia i aktualizacji stóp wykorzystywany jest natomiast wskaźnik WIBOR, określający oprocentowanie pożyczek na polskim rynku międzybankowym.

Obecnie wskaźnik WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate dla pożyczki ON (over night) wynosi 4,88 proc., a dla pożyczki trzymiesięcznej 5,13 proc. (stan na 09 lipca 2012 roku).

Równie ważne są decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o poziomie stóp procentowych na rynku. Tutaj RPP kieruje się przede wszystkim aktualnym poziomem inflacji i oczekiwaniami, co do przyszłego wzrostu lub spadku cen towarów i usług w gospodarce.

W efekcie podwyżka rynkowych stóp procentowych będzie sygnalizowała duże prawdopodobieństwo, że i twój bank zdecyduje się na podobny krok. Wzrosną więc i raty spłacanego przez ciebie kredytu, o czym bank może cię poinformować w aneksie do umowy, przygotowując nowy harmonogram spłat. I odwrotnie, spadek oprocentowania na rynku będzie zwiastunem korzystnych zmian również i dla ciebie.

 

Warto również zwracać uwagę bezpośrednio na samą ofertę i zapisy w umowach, które często są publikowane tzw. drobnym drukiem, a zawierają różnego rodzaju pułapki – jak choćby w wysokości oprocentowania, okresach promocyjnych, czy dodatkowych warunkach, które musi spełnić kredytobiorca.

Wiele reklam zachęca do korzystania z oferty określonych instytucji finansowych, sugerując wręcz fantastyczne warunki. W rzeczywistości jednak trzeba bardzo uważać na takie sytuacje. Niefrasobliwość i nieuwaga przy podpisywaniu tego typu umów może być bowiem bardzo kosztowna na etapie późniejszego spłacania kredytu.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25022 )
Array ( [docId] => 25022 )