Dlaczego zaciągając kredyt warto zwrócić uwagę na RRSO

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 09-07-2012 r.

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która pozwala klientowi na porównanie oferty poszczególnych banków. Oprócz oprocentowania uwzględnia ona również inne parametry, które charakteryzują koszt kredytu, w tym np. wielkość prowizji indywidualnie ustalanych przez instytucje finansowe.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania liczona jest w oparciu o wytyczne, zamieszczone w ustawie z 2011 roku o kredycie konsumenckim. Opisana jest dosyć skomplikowanym wzorem, który uwzględnia nie tylko koszty spłaty kredytu, ale także jego rozbicie na poszczególne raty.

We wspomnianych już kosztach mieszczą się np. opłaty i prowizje, pobierane przez bank, ale także oprocentowanie kredytu. Z drugiej jednak strony, RRSO nie uwzględnia kosztów zabezpieczenia kredytu i zmiany kursów walutowych. Nie jest tutaj uwzględniony również koszt prowadzenia rachunku bankowego oraz ewentualnych dodatkowych opłat, związanych z nieterminowym regulowaniem zobowiązań w przyszłości.

Już sama konstrukcja i wzór opisujący mechanizm RRSO może zniechęcać przeciętnego kredytobiorcę do jego zastosowania w praktyce. Dlatego większość klientów potencjalnie zainteresowanych kredytem, nie bierze tego wskaźnika pod uwagę. Interesują się przede wszystkim nominalnym oprocentowaniem, ale także wielkością rat, które musieliby spłacić.

Jeżeli więc trafisz już do banku, w którym chcesz zaciągnąć kredyt lub skorzystasz z usług pośrednika finansowego (ten ostatni przedstawi ci całą paletę kredytów) to pytaj o RRSO.

 

Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy prześledzić spłatę kredytu w wysokości 10 tys. zł o oprocentowaniu rzędu 17 proc., zaciągniętym na dwanaście miesięcy. Teoretycznie – przy ratach stałych – powinniśmy spłacić po roku kwotę 11,7 tys. zł (oczywiście uwzględniając tylko oprocentowanie).

Tak naprawdę jednak będziemy musieli zwrócić bankowi niecałe 12,1 tys. zł. W tym przypadku bowiem rzeczywista roczna stopa oprocentowania sięga 20,67 proc.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25029 )
Array ( [docId] => 25029 )