Jak według rekomendacji S banki liczą zdolność kredytową w 2012 r.

Kategoria: Kredyty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Rekomendacja S, czyli zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), zmieniła w 2012 r. m.in. zasady liczenia zdolności kredytowej osób zaciągających kredyt hipoteczny. Zmiany dotyczą zarówno kredytów walutowych, jak i kredytów w złotych. Jeśli więc myślisz o kredycie hipotecznym sprawdź, co bank weźmie pod uwagę oceniając teraz Twoją zdolność kredytową.

Co się zmieniło

1. Zmienił się okres kredytowania

Banki nie mogą już, tak jak wcześniej, obliczać zdolności kredytowej dla rzeczywistego okresu kredytowania. Teraz muszą zakładać, że okres ten nie będzie dłuższy niż 25 lat, nawet jeśli kredyt w rzeczywistości miałbyś spłacać dłużej.

Przykład: Załóżmy, że chcesz zaciągnąć kredyt na 30 lat. Bank spłatę kredytu może rozłożyć na 30 lat, ale decyzję o jego udzieleniu uzależni od tego, czy byłbyś w stanie spłacić ten kredyt w 25 lat.

Zmiana ta wpływa na obniżenie dostępnej kwoty kredytu bowiem im krótszy okres spłaty tym wyższa rata. A jak wiadomo, wyższa rata obniża zdolność kredytową. Założenie, że kredyt trzeba spłacić w 25 lat, w porównaniu ze spłatą przez 30 lata, oznacza, że zdolność kredytowa klienta spada o ok. 10%.

2. Zmienił się stosunek raty do dochodu

Dotychczas osoby o dochodach wyższych niż średnia mogły uzyskać kredyt, którego rata mogła wynieść nawet 65% dochodu. Teraz po zmianach, stosunek raty do dochodu nie może przekroczyć 42%.

 

Zmiana ta dotyczy również osób o dochodach poniżej średniej krajowej. Skutki zmian są tu jednak mniej dotkliwie, ponieważ dotychczas w ich przypadku maksymalny stosunek rat do dochodów wynosił 50%.

Sposobem na poprawę zdolności kredytowej może być dołączenie do kredytu współkredytobiorcy na przykład kogoś z rodziny lub zwiększenie wkładu własnego.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25015 )
Array ( [docId] => 25015 )