Kredyt konsumencki – co się zmieniło

Kategoria: Kredyty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Dnia 18 grudnia 2011 r. weszły w życie znowelizowane zapisy ustawy o kredycie konsumenckim, które zobowiązują instytucje finansowe do rzetelnego informowania kredytobiorców o wszystkich warunkach zaciąganych zobowiązań. Zanim więc podpiszesz z bankiem umowę, sprawdź, jakie masz prawa.

Powinieneś dostać formularz informacyjny

Znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim obliguje banki do poinformowania klienta o wszystkich warunkach zaciąganego zobowiązania. Bank musi więc przedstawić Ci formularz zawierający m.in.: informacje o całkowitym koszcie kredytu (marża, oprocentowanie), wymaganych zabezpieczeniach, ubezpieczeniu oraz parametry kredytu – wysokość rat, termin, sposób i zasady spłaty, warunki odstąpienia od umowy oraz wcześniejszej spłaty kredytu.

W przypadku kredytów walutowych bank zobowiązany jest poinformować Cię o sposobie i terminie ustalania kursu wymiany walut na podstawie którego będzie obliczał spłatę kredytu.

Wzór formularza jest załącznikiem do ustawy, dlatego każdy bank powinien dać Ci go w takiej samej formie – może pomóc Ci to w porównywaniu ofert kilku banków.

Możesz wziąć większy kredyt

Dotychczas ustawie podlegały kredyty do kwoty 80.000 zł. Teraz kredyt konsumencki to kredyt udzielany w wysokości do 255.550 zł.

Masz więcej czasu do namysłu

Wcześniej konsument miał prawo odstąpić od umowy kredytowej w ciągu 10 dni. Obecnie czas ten został wydłużony o 4 dni. Możesz więc odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu jej podpisania. Powinieneś zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w takim przypadku bank ma prawo naliczyć odsetki (za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty).

Bank ma obowiązek podczas zawierania umowy wręczyć Ci wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

 

Ale musisz liczyć się z prowizjami

Zlikwidowany został maksymalny 5-procentowy limit opłat i prowizji związanych z udzieleniem kredytu. Przeglądając oferty kredytowe banków, szczególnie te z niskim oprocentowaniem, powinieneś więc zwrócić szczególną uwagę na prowizje. Koszty prowizji i opłat muszą być zawarte w formularzu informacyjnym.

Bank ma prawo pobrać prowizję na przykład w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Do tej pory wcześniejsza spłata kredytów konsumenckich była bezpłatna. Powinieneś jednak wiedzieć, że prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu nie może przekraczać 1% kwoty pozostałej do spłaty, jeśli do ostatecznego terminu spłaty pozostało więcej niż rok. Natomiast jeżeli okres między datą spłaty kredytu a terminem spłaty kredytu nie przekracza jednego roku, prowizja za spłatę kredytu przed terminem nie może przekraczać 0,5% kwoty pozostałej do spłaty.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25017 )
Array ( [docId] => 25017 )