Kredyty konsumenckie i hipoteczne w całkowicie nowej formule

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 11-09-2012 r.

Zgodnie z proponowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego zmianami w rekomendacji S i T, już w najbliższym czasie kredyty konsumenckie i hipoteczne mogą być udzielane na innych zasadach niż dotychczas. W pierwszym przypadku ma zostać wprowadzona kwalifikacja klientów do trzech progów kapitałowych, w drugim zaś bank uzyska bardziej elastyczny zestaw narzędzi do oceny wiarygodności kredytobiorców.

Zmiana dotychczasowych przepisów będzie miała bardzo istotne znaczenie dla klientów instytucji finansowych, szczególnie że KNF planuje od podstaw stworzyć rekomendację S i T. Pierwsza poświęcona jest kredytom konsumenckim, druga natomiast dotyczy kredytów hipotecznych.

Zgodnie z harmonogramem, plany Komisji Nadzoru Finansowego mają zostać sfinalizowane do końca 2012 roku.

W przypadku kredytów konsumenckich możemy się spodziewać wspomnianej już wcześniej kwalifikacji klientów do trzech progów kapitałowych. Aby uprościć procedurę udzielania kredytów i jednocześnie sformułować jasne zasady odnoszące się do oceny zdolności kredytowej potencjalnych klientów, będą oni kierowani do grupy I (kredyt do wysokości 50 tys. zł), II (od 50 tys. do 100 tys. zł) lub III (powyżej 100 tys. zł).

Oczywiście najłatwiej będzie otrzymać kredyt o najmniejszej wartości. I tutaj też kryteria przydzielania będą maksymalnie uproszczone. Jednak wraz ze wzrostem kwoty, wymagania banku co do zdolności kredytowej, historii prowadzonych operacji, zabezpieczenia kredytu, terminowej spłaty innych zobowiązań, będą coraz bardziej surowe. A to z kolei będzie oznaczało większą trudność w uzyskaniu takiego kredytu.

Z drugiej strony, premiowani mają być klienci o największej wiarygodności, którzy nie powinni mieć w przyszłości kłopotów ze spłatą zadłużenia.

Jeżeli zaś chodzi o hipoteki, to Komisja Nadzoru Finansowego skłania się do tego aby, aby większy i bardziej elastyczny zestaw narzędzi do oceny wiarygodności klientów trafił w ręce banków. Chodzi m.in. o przekazanie w gestię instytucji finansowych np. oceny perspektyw odnośnie spłaty kredytu czy też długości okresu, na jaki miałby on zostać udzielony.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25037 )
Array ( [docId] => 25037 )