Kto jest zobowiązany do spłaty kredytu po zmarłym

Kategoria: Kredyty
Autor: Siudowska Dorota
Data: 15-06-2012 r.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia spłaty kredytu jest poręczenie. Udzielane jest ono zazwyczaj przez osoby, które sobie ufają. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bank może wezwać nas do spłaty kredytu nie tylko gdy kredytobiorca będzie jej unikał z powodu trudnej sytuacji finansowej lub nie będzie robił tego terminowo, ale również gdy umrze.

Żyrant, poręczając kredyt, zobowiązuje się do tego, że spłaci cały dług wobec banku w sytuacji, gdy nie będzie mógł tego zrobić kredytobiorca, a więc np. gdy straci on pracę i będzie w trudnej sytuacji finansowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku śmierci kredytobiorcy bank ma również prawo żądać od żyranta spłaty kredytu wraz z odsetkami.

Co prawda w pierwszej kolejności, zobowiązanie do spłaty kredytu przechodzi na spadkobierców zmarłego. Wiele zależy jednak od tego, czy przyjmą oni czy odrzucą spadek po zmarłym. Przyjęcie spadku oznacza, że po zmarłym dziedziczy się nie tylko majątek, ale i jego długi.

Jeśli zatem spadkobierca odrzuci spadek, żyrant pozostaje dla banku jedynym dłużnikiem i, tak jak zobowiązał się podpisując umowę poręczenia, musi kredyt spłacać. Natomiast jeśli spadkobierca przyjął spadek, spłata kredyty ciąży na nim.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że nawet jeśli dług przechodzi na spadkobierców poręcznie trwa dalej. A więc jeśli spadkobierca nie będzie regulował spłaty kredytu w terminie, bank będzie miał prawo żądać spłaty od żyranta.

Co więcej może to zrobić od razu, gdy tylko odnotuje opóźnienie w zapłacie kolejnej raty, a nie dopiero wtedy, gdy egzekucja komornicza przeciwko kredytobiorcy, czy w tym przypadku osoby, która odziedziczyła długi, okaże się nieskuteczna. Przeprowadzenie takiej egzekucji wcale nie jest konieczne.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25020 )
Array ( [docId] => 25020 )