Oddłużenie w upadłości konsumenckiej

Kategoria: Kredyty
Autor: Krzysztof Lipiński
Data: 07-01-2021 r.

Jak wygląda oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej? Jakie skutki niesie za sobą upadłość konsumencka i czy jej ogłoszenie jest równoznaczne z uzyskaniem oddłużenia?

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej: warianty zakończenia postępowania

Postępowanie upadłościowe może zakończyć się następująco:

  1. umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłat wierzycieli
  2. warunkowe umorzenie zobowiązań
  3. ustalenie planu spłaty wierzycieli
  4. odmowa oddłużenia

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej: umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłat

Rzetelne przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zwiększa szanse na szybsze uzyskanie oddłużenia. Sporządzając wniosek należy mieć również na względzie praktykę orzeczniczą poszczególnych sądów upadłościowych, bowiem prawo upadłościowe charakteryzuje się dużą różnorodnością w zakresie orzecznictwa.

W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że umorzenie zobowiązań przeprowadza się bez ustalania planu spłaty wierzycieli. Taki scenariusz jest możliwy pod warunkiem, że upadły jest trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.

Warunkowe umorzenie zobowiązań

Warunkowego umorzenia zobowiązań warto za wszelką cenę unikać. Może ono bowiem skutkować wydłużeniem procesu oddłużania. W skrajnych przypadkach może trwać on nawet 12 lat. W razie warunkowego umorzenia zobowiązań sąd będzie mógł w ciągu pięciu lat ustalić plan spłaty wierzycieli. Jeśli ustaliłby go na 7 lat, to łącznie oddłużanie mogłoby trwać 12 lat. Z tego względu warunkowego umorzenia zobowiązań należy unikać za wszelką cenę i rzetelnie sporządzić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W tym celu konieczne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji dłużnika, jego możliwości zarobkowych, stanu zdrowia, sytuacji majątkowej i ewentualnie możliwości powołania się na względy humanitarne bądź słuszności.

Plan spłaty wierzycieli

Jest to najczęstszy sposób zakończenia postępowania upadłościowego skutkującego oddłużeniem w upadłości konsumenckiej. Plan spłaty wierzycieli jest ustalany, gdy sytuacja dłużnika wskazuje, że nie jest on trwale niezdolny do dokonywania spłat. Długość obowiązywania planu spłaty, jak i wysokość miesięcznej kwoty, będą uzależnione od sytuacji dłużnika oraz sposobu w jaki doprowadził do powstania stanu niewypłacalności.

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej: odmowa

Sąd odmawia oddłużenia w upadłości konsumenckiej, gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy. Sytuacja taka może mieć miejsce, jeżeli dłużnik świadomie i z pełną odpowiedzialnością podejmowanych działań doprowadził do niewypłacalności. Przykładowo jak zbył swój majątek i nie zaspokoił swoich wierzycieli, bądź darował komuś bliskiemu nieruchomość.

Podsumowanie

Znowelizowane przepisy prawa upadłościowego, które weszły w życie 24 marca 2020 r. ułatwiły znacznie możliwość ogłoszenia upadłości. Należy jednak pamiętać, że to ułatwienie nie dotyczy możliwości uzyskania oddłużenia. W tym bowiem zakresie liberalizacja nie jest tak znacząca jak w przypadku możliwości ogłoszenia upadłości. Szansę na uzyskanie oddłużenia można zapwne zwiększyć, dzięki rzetelnemu przygotowaniu wniosku. W związku z tym warto to zrobić przy współpracy z doświadczonym praktykiem prawa upadłościowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41239 )
Array ( [docId] => 41239 )