Pułapki przy kredycie odnawialnym

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 13-07-2012 r.

Korzystając z kredytu odnawialnego, a więc linii kredytowej udostępnianej nam przez bank w rachunku, musimy pamiętać o rygorystycznym przestrzeganiu pewnych zasad. Dostępność gotówki na ramach dodatkowego limitu może być bowiem bardzo dużą pokusą do wydawania pieniędzy, szczególnie że nie trzeba tutaj spłacać co miesiąc ściśle określonych rat.

Po pierwsze, ważną kwestią jest utrzymanie w ryzach własnych potrzeb konsumpcyjnych. Jeżeli bowiem mamy na koncie co miesiąc 3 tys. zł wpływów z tytułu wykonywanej pracy i bank przyzna nam dodatkowy limit np. 10 tys. zł, to od razu pojawia chęć zrealizowania dodatkowych zakupów.

Wówczas każde sięgnięcie po linię kredytową będzie wiązało się z kosztami w postaci naliczanych przez bank odsetek. Jeżeli limit wykorzystamy maksymalnie, musimy mieć pewność, że deklarowane przez nas wpływy (warunek przy podpisywaniu umowy kredytowej) pojawią przed końcem miesiąca.

W przeciwnym razie stracimy zdolność do bieżącego regulowania odsetek. Jeżeli spodziewamy się, że nasz pracodawca może opóźnić wypłatę o kilka dni, lepiej zostawmy na koncie pewną rezerwę.

Choć zdarza się sytuacja, że osoby, które wystąpią o dodatkowy limit w koncie, po prostu z niego nie korzystają. Traktują taki kredyt jako rodzaj zabezpieczenia na czarną godzinę bądź zastrzyk gotówki, który może zostać wykorzystany na jakąś wyjątkową okazję do zakupów.

Drugi, istotny aspekt to konstrukcja kredytu odnawialnego, niektóre banki wymagają spłaty całego kapitału w jednym momencie, czyli po roku od jego zaciągnięcia. Często, korzystając z tak wygodnego narzędzia finansowania naszych potrzeb, możemy zapomnieć o tym właśnie terminie.

 

Oprócz co miesięcznych spłat odsetek, musimy pamiętać, aby w trakcie tych dwunastu miesięcy zebrać w całości pożyczony kapitał. Może być to trudne zadanie, zwłaszcza że sami – bez nadzoru ze strony banku – musimy zmobilizować się do zebrania na koncie określonej kwoty.

Po roku bank zweryfikuje, czy kapitał w całości wrócił na konto, a następnie – przy pozytywnej ocenie - automatycznie przedłuży linię kredytową na kolejny rok, pobierając jednocześnie prowizję.

Pączkowski Krzysztof

Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25032 )
Array ( [docId] => 25032 )