Spłata kredytu gotówkowego

Kategoria: Kredyty
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 04-07-2012 r.

Zawierając z bankiem umowę na udzielenie nam kredytu gotówkowego, musimy później ściśle przestrzegać jej zapisów odnoszących się do terminowego spłacania rat. Ma nam w tym pomóc harmonogram, określający daty, w jakich będziemy regulować swoje zobowiązania wraz z wysokością kapitału i należnymi instytucji finansowej odsetkami.

Przestrzeganie ściśle określonego harmonogramu spłat – ma dla nas szczególnie istotne znaczenie. Decyduje bowiem o powodzeniu w realizacji naszych planów i zamierzeń.

Jeżeli brakuje nam bowiem kapitału na wyposażenie mieszkania, domu czy opłacenie studiów dla dzieci i w tym celu zaciągamy kredyt gotówkowy np. na dwa lata, to nie możemy zaprzestać regulowania spłat po pięciu miesiącach. Warto o tym pamiętać, bo jako nierzetelny kredytobiorca mamy murowane kłopoty.

Jak więc nastawić się do ratalnych spłat, które są nieuchronne w tej sytuacji?

Trzeba pamiętać, że pierwsza rata będzie płatna po około miesiącu od momentu zaciągnięcia kredytu. I tutaj już trzeba przygotować pierwszą pulę środków (zwróćmy na to uwagę już przy zakupach ze wspomnianego kredytu, tak aby została nam rezerwa).

Z formą regulowania zobowiązań raczej nie powinno być problemu. Możemy dać stałą dyspozycję przelewu z rachunku bankowego, na którym mamy pewną pulę środków. Inną opcją są wpłaty dokonywane raz w miesiącu np. osobiście lub też przelewem. W ostateczności można także udać się na pocztę i tam dokonać wpłaty na odpowiedni rachunek.

 

Problem powstanie jednak, kiedy nie wywiążemy się z naszego zobowiązania w terminie. Wówczas bank potraktuje zadłużenie jako przeterminowane, od którego naliczy już dużo wyższe odsetki.

Jeżeli nie dojdzie do spłaty zadłużenia przeterminowanego, należy się spodziewać upomnienia ze strony banku, nawet z możliwością wypowiedzenia umowy kredytowej włącznie.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25021 )
Array ( [docId] => 25021 )